Hemodiyaliz hastalarında uyku hijyen eğitiminin uyku kalitesi, kas iskelet sistemi ağrıları ve hemogram parametrelerine etkisi
The effect of sleep hygiene education on sleep quality, musculoskeletal pain and hemogram parameters in hemodialysis patients
- Tez No: 857729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİŞAH GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hastalara öncelikle çalışma hakkında bilgi verilecek ve çalışmaya katılmaya gönüllü olduklarını belirten onam formu doldurulacaktır. Daha sonra katılımcılara demografik bilgileri içeren sorulardan oluşan değerlendirme formu doldurulacaktır. Hastaların sedanter olup olmadığını öğrenmek için önden kısa fiziksel aktivite anketi doldurtulacaktır ve bunun sonucunda kriterlere uygun hastalar tespit edilecektir. Daha sonra katılımcıların; Uyku kalitesi Epwort Sleepiness (Epwort Uykululuk Ölçeği) ve Pittsburgh Uyku Anketi ile, kas iskelet sistemi ağrıları ise Cornell Anketi ile değerlendirilecektir. Katılımcılar rastgele 2 gruba ayrılarak birinci gruba 6 hafta boyunca haftada bir kez olmak üzere fizyoterapist tarafından uyku hijyen eğitimi verilecek kontrol grubu olan ikinci gruba ise sadece uyku hijyeni ile ilgili broşür verilecektir. Sonuçlara göre Hemodiyaliz hastalarına verilen uyku hijyen eğitiminin hastaların kan değerleri, uyku kalitesi ve kas iskelet ağrıları üzerindeki etkilerine istatistiksel olarak bakılacaktır. Veriler önce ve sonrası şeklinde karşılaştırılacak ve gruplar arası farklara bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
First of all, the patients will be informed about the study and a consent form will be filled out stating that they are willing to participate in the study. Afterwards, an evaluation form consisting of questions containing demographic information will be filled in to the participants. In order to find out whether the patients are sedentary or not, a short physical activity questionnaire will be filled in front, and as a result, patients who meet the criteria will be determined. Then the participants; Sleep quality will be evaluated with the Epwort Sleepiness (Epwort Sleepiness Scale) and Pittsburgh Sleep Questionnaire, and musculoskeletal pain will be evaluated with the Cornell Questionnaire. Participants will be randomly divided into 2 groups and the first group will be given sleep hygiene training by a physiotherapist once a week for 6 weeks, and the second group, which will be the control group, will be given a brochure about sleep hygiene only. According to the results, the effects of sleep hygiene training given to hemodialysis patients on blood values, sleep quality and musculoskeletal pain of the patients will be examined statistically. The data will be compared as before and after and the differences between the groups will be examined.