Coğrafi bilgi sistemleri uygulamaları kullanılarak Akdeğirmen Barajı'nın 2-D baraj yıkılma analizlerinin yapılması
Numerical investigation of 2D dam-break analysis of Akdeğirmen Dam using geographical information systems applications
  1. Tez No: 857874
  2. Yazar: AHMET KART
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KİLİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, Akdeğirmen Barajı'nın yıkılması halinde oluşabilecek taşkın dalgasının incelemesi yapılmıştır. Çalışma ile zonlu dolgu barajların yıkılma senaryoları üzerinde durulmuş ve gerçekleşmesi halinde taşkının yayılımı incelenerek verebileceği zararların neler olabileceği hususunda fikir sahibi olmak amaçlanmıştır. Araştırmamızda Hidrodinamik yöntemleri kullanarak taşkın modellemesi yapabilen bir bilgisayar yazılımı olan HEC-RAS kullanılmış ve hassas sayısal yükseklik modellerinden faydalanılarak (2D) analiz işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlem sayesinde Akdeğirmen Barajı mansabında yer alan meskun mahallerin hangilerinin sular altında kalacağının tespiti, zamana bağlı olarak su derinliği, su hızı ve su kotu değerlerini ortaya koyan haritalar yardımıyla yapılmıştır. Pürüzlülük değerleri her cins mahal için ayrı ayrı ele alınarak elde edilen sonuçların güvenilirliği artırılmıştır. Bu araştırma sonucu; bu tarz bir felaketin Afyonkarahisar ili ve çevresinde ciddi zararlara yol açacağıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, the flood wave that may occur in the event of the collapse of Akdeğirmen Dam on the Akarçay river has been investigated. With this study, the collapse scenarios of zoned fill dams were emphasized and it was aimed to have an idea about the damages that could be caused by examining the spread of the flood in case of such a scenario. Afyonkarahisar province, which is one of the important junction points with its location in the geography of Turkey, is located very close to the Akdeğirmen Dam. This supports the fact that conducting this study may be beneficial in order to be better prepared for possible threats. In our research, HEC-RAS, a computer software capable of flood modeling using hydrodynamic methods, was used and (2D) analysis was carried out by using precision digital elevation models. Thanks to this process, the determination of which of the residential areas located downstream of Akdeğirmen Dam will be flooded was made with the help of maps that reveal the water depth, water speed and water level values depending on time. The reliability of the obtained results has been increased by considering the roughness values separately for each type of location. As a result of this research; that such a disaster will cause serious damage in Afyonkarahisar province and its surroundings.