Sosyal medyada yoksulluk görünümleri: Haluk Levent ve Ahbap örneği
Poverty appearances of users on social media: Haluk Levent and Ahbap examples
  1. Tez No: 857875
  2. Yazar: SELİMCAN ALABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ESRA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı; yoksulluk olgusunu anlamaya çalışmak ve sosyal medyadaki görünümlerini analiz etmektir. Çalışma kapsamında Haluk Levent ve AHBAP derneğinin Twitter paylaşımlarına yanıt olarak yazılan yardım talepleri, Van Dijk'in eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Kullanıcılar bu paylaşımlarda yoksulluklarını açıkça beyan etmekte ve sosyal medya aracılığıyla durumları için yardım talep etmektedirler. Yapılan çalışmaya göre, sorunlarıyla ilgili yardım arayan kişilerin Twitter'ı çözüm bulabilecekleri bir yer olarak gördükleri anlaşılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, araştırmaya konu olan kişilerin bu yolla yoksulluklarına çözüm bulup bulmadıklarını incelemek değil; neden yoksul olduklarını araştırmak ve kullanıcıların Haluk Levent'e yaptıkları yardım çağrılarının ardındaki motivasyonları ve nedenleri analiz etmektir. Ayrıca yardım aramak için neden sosyal medyayı tercih ettikleri ve sosyal devlet uygulamalarının neden hayata geçirilmediği d çalışma boyunca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the phenomenon of poverty and analyze the appearances of poverty of users on social media. Within the scope of the study, demands for help written in response to the Twitter posts of Haluk Levent and the AHBAP association were examined by utilizing Van Dijk's critical discourse analysis method. Users openly declare their poverty in these posts and request assistance and aid for their circumstances through social media. According to the results of this study it is understood that people seeking help with their problems regard Twitter as a place where they can find a solution. However, the primary purpose of this study is to investigate why those who are the subject of the study are poor, instead of whether they find a solution to their poverty in this way, and examine the motivations and reasons behind users' requests for help from Haluk Levent. Furthermore, why they chose social media for seeking aid and why social state practices were not fully implemented were discussed throughout the study.