Vergi yargılamasında görev
Duty in tax jurisdiction
  1. Tez No: 857934
  2. Yazar: YUNUS EMRE ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
İdarenin yargısal denetiminin sağlanması hukuk devleti ilkesinin en önemli göstergelerinden biridir. Bu denetimin sağlanabilmesi için adli yargıdan farklı bir yargı örgütü olan idari yargı oluşturulmuş ve bu yargı mercine özgü farklı mekanizmalara da yer verilmiştir. Bu yargı mercileri arasında da oldukça farklı işleyişler bulunmaktadır. Bu nedenle, hukuka aykırı bir işlem veya eyleme muhatap olan kişinin hangi yargı yoluna başvuracağı kadar, o yargı yolu kapsamında hangi yargı mercine başvuracağı da büyük önem taşımaktadır. Bu durumdaki bir kişinin hangi yargı mercine başvurması gerektiği ve davanın görüm ve çözümünün hangi organ tarafından sağlanacağını bilmesi açısından yeterli kriterler geliştirilebilmiş değildir. Bu kriterlerin belirlenmesi ve geliştirilmesi, yargılamanın adil, hızlı ve öngörülebilir olmasını sağlayacaktır. Çalışmamızda da idari yargı içerisinde yer alan vergi mahkemelerinin görev alanına ilişkin sorunu irdelemeye çalıştık. Bu kapsamda, öncelikle görev müessesi kavramsal olarak ele alınarak irdelenmiş, daha sonra Türk idari yargı teşkilatı ele alınmış ve son olarak vergi yargısının görev alanına ilişkin uyuşmazlıkların hangileri olduğu yargı kararları ışığında açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ensuring judicial supervision of the administration is one of the most important indicators of the rule of law. In order to ensure this control, the administrative judiciary, which is a different judicial organization from the judicial judiciary, has been established and different mechanisms specific to this judicial authority have been included. There are quite different processes between these jurisdictions. For this reason, it is of great importance to which judicial authority the person who is subject to an unlawful transaction or action will apply, as well as which judicial authority he will apply within the scope of that judicial remedy. Adequate criteria have not been developed in order to know which judicial authority a person in this situation should apply to and which body will hear and resolve the case. Determining and developing these criteria will ensure that the trial is fair, rapid and predictable. In our study, we tried to examine the problem regarding the jurisdiction of tax courts within the administrative judiciary. In this context, firstly, the institution of duty was examined conceptually, then the Turkish administrative judiciary organization was discussed, and finally, the disputes regarding the jurisdiction of the tax judiciary were tried to be clarified in the light of judicial decisions.