Yerleşim alanlarında fay sakınım bantlarının belirlenmesi Kütahya Parmakören fayı örneği
Determination of fault setback in settlement areas example of Kütahya Parmakören fault
- Tez No: 857952
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Depremlerin insan hayatı ve sosyal yaşam üzerindeki etkisinin en aza indirilmesi için yerleşim alanları tasarlanırken, yerleşime uygunluk kriterleri belirlenmeli ve kentsel planlamalar yapılmalıdır. Aktif fayların konumlarının doğru belirlenmesi ve fay sakınım bantlarının oluşturulması bu kriterler arasında yer almalıdır. Bu çalışmada, Kütahya ili merkez ilçesi Parmakören Mahallesi bölgesi uygulama alanı olarak seçilmiştir. Bölgede deprem üretme potansiyeli olan aktif faylar, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğünün 2011 yılında yapmış olduğu 1/250000 ölçekli diri fay haritasından çizgisel olarak belirlenmiştir. Fakat bu fayların gerçek konumları, derin uzantıları, hareketleri ve fay sakınım bantları gibi parametreler bilinmemektedir. Çalışma kapsamında GNSS tekniği ve Manyetotellürik yöntemler kullanılarak bölgedede yer alan aktif fayların gerçek konumları, derin uzantıları, hareketleri ve fay sakınım bantları belirlenmiştir. GNSS ve Manyetotellürik (MT) yöntemleri kullanılarak Kütahya grabeninin kuzey kenarını Kuvaterner'de denetleyen yaklaşık 14 km uzunluğunda olan Parmakören Fayı'nın orta kesiminde bulunan Parmakören Mahallesinde yeni imara açılmış ve imara açılacak bölgelerin yerleşime uygunluk kriterleri Jeoloji, Eğim, Bakı, Rakımve Aktif Fay gibi doğal faktörlerin puanları dikkate alınarak ağırlıklı çakıştırma yöntemiyle sınıflandırılmış ve yerleşime uygun alanlar tematik haritalar üretilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to minimize the impact of earthquakes on human life and social life, urban planning should be carried out by determining the criteria of suitability for settlement while designing settlement areas. Determining the locations of active fault lines with high accuracy and establishing fault setback bands should be included in these criteria. In this study, the Parmakören Neighborhood of the central district of Kütahya province was selected as the study area. The active faults in the region, which have the potential to cause earthquakes, were identified linearly from the 1/250000 scale fault map generated by the General Directorate of Mineral Research and Exploration in 2011. However, parameters such as the precise locations, deep extensions, movements and fault setback bands of these faults are not known in the mentioned source. In this study, the precise locations, deep extensions, movements and fault setback bands of the active faults in the region were determined by using GNSS and Magnetotelluric methods. Thus, the suitability criteria of the areas newly opened for settlement in the region located in the central part of the Parmakören Fault, which is about 14 km long and controlled the northern edge of the Kütahya graben in the Quaternary, were classified by weighted overlay method according to the scores of natural factors such as Geology, Slope, Aspect, Altitude and Active Fault, and areas suitable for settlement were presented by producing thematic maps.