Mental sinir yaralanmalarında interlökin-1 reseptör antagonistinin inflamazom ve inflamazom regülatörlerinin üzerine etkilerinin in-vivo olarak incelenmesi
In-vivo investigation of the effects of interlukin-1 receptor antagonist on inflamasome and inflamasome regulators in mental nerve injury
  1. Tez No: 857969
  2. Yazar: EYNAR BERDELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: İnflamazomların ve inflamazom regülatörlerinin mental sinir yaralanmaları üzerindeki kısa ve uzun dönem etkileri gen düzeyinde incelenmiştir. Materyal ve metod: Bu çalışmada Wistar albino her bir ana grupta 8 adet olmak üzere toplam 120 rat kullanılmıştır. Deney grubundaki hayvanların mental sinirleri açığa çıkarılıp ezilme tarzında hasar oluşturuldu. . Denek grubuna IL-1 reseptör antagonisti olan Anakinra subkutan olarak uygulandı. Oluşturulan sinir hasarının erken ve geç dönemde incelenmesi için örnekler 2. Ve 30. günde toplandı.Sakrifikasyon sonrası. İlacın sinir hasarı öncesinde veya sonrasında verilmesiyle oluşan etkileri 7 farklı inflamazom bağlantılı gen olan NLRP3, ASC, Caspase 1, TRIM16, POP1, NEK7 ve IL-1β üzerindeki etkileri incelendi. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre mental sinir hasarı NLRP3 gen ekspresyonu ile ilişkili olabilir. Anakinra'in sinir hasarından 24 saat sonra tek veya çoklu doz olarak uygulanması NLRP3 gen ekspresyonunu sağlıklı düzeylere çekebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The short- and long-term effects of inflammasomes and inflammasome regulators on mental nerve injuries were investigated at the gene level. Material and method: In this study, a total of 120 Wistar albino rats, 8 in each main group, were used. The mental nerves of the animals in the experimental group were exposed and crushed damage was created. . Anakinra, an IL-1 receptor antagonist, was administered subcutaneously to the subject group. Samples were collected on the 2nd and 30th days to examine the nerve damage in the early and late stages. After sacrification. The effects of the drug given before or after nerve damage The effects on 7 different inflammasome-associated genes, NLRP3, ASC, Caspase 1, TRIM16, POP1, NEK7 and IL-1β were examined. Conclusion: According to the results of our study, mental nerve damage may be associated with NLRP3 gene expression. Administration of anakinra as a single or multiple dose 24 hours after nerve damage can increase NLRP3 gene expression to healthy levels.