Etik iklim ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki: Modern Ahiliğin rolü (Bayburt örneği)
Ethical climate and organizatoinal citizenship behavior: The role of modern Ahi order integrity (Case of Bayburt)
- Tez No: 857970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETULLAH BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, etik iklim ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki, etik iklim ve modern ahilik arasındaki ilişki, modern ahilik ve örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişki ve modern ahiliğin, etik iklim ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki aracılık etkisini belirlemektir. Tez çalışmasının teori bölümünde, etik iklim, örgütsel vatandaşlık davranışı ve modern ahilik kavramsal olarak açıklanmıştır. Alan yazında bu üç değişkenle ilgili yapılan ampirik çalışmalar incelenmiş ve bu doğrultuda araştırma modeli oluşturularak hipotezler geliştirilmiştir. Hipotezlerin analiz edilebilmesi amacıyla anket tekniğiyle Bayburt ilinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlık mesleği çalışanlarından 491 adet veri alınmış ve SPSS ve AMOS programları vasıtasıyla analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlarda, tüm değişkenlerin birbirlerini pozitif yönde etkilediği ve aralarında anlamlı ilişki bulunduğu, modern ahiliğin; etik iklim ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında kısmi aracılık etkisinin bulunduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to specify the relationship between ethical climate and organizational citizenship behavior, the relationship between ethical climate and modern Ahi Order, the relationship between modern Ahi Order and organizational citizenship and the mediating effect Ahi Order on ethical climate and organizatinal citizenship behavior.In the theoretical section of the thesis the concepts of ethical climate, organizational citizenship behavior and modern Ahi Order are explained conceptually. Empirical studies related to these three variables in the literatüre are examined and based on this, a research model is developed and hypotheses are formulated. In order to analyze the hypotheses data from 491 employees working in the trade and craftsmanship professin in Bayburt province were collected through a questionnaire technique and analyses were conducted using SPSS and AMOS software. Inthe results obtained, it is understood that all variables positively influence each other and have a significant relationship and that modern Ahi Order has a partial mediating effect between ethical climate and organizational citizenship behavior.