Şizofreni ve diğer psikotik bozukluk tanılı hastalarda sirküler RNA'nın intihar davranışı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of circular RNA with suicidal behavior in patients diagnosed with schizophrenia and other psychotic disorders
  1. Tez No: 858038
  2. Yazar: ŞERİFE ODABAŞ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMDUHA AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU MARZİOĞLU ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Şizofreni ve diğer psikotik bozukluk tanısı olan hastalarda circRNA moleküllerinin intihar davranışı üzerindeki etkisini tanımlayabilmek ve çıkabilecek olası sonuçların intihar davranışını öngörmesi ile koruyucu ve önleyici yaklaşımların artırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Psikotik bozukluk tanısı ile takipli 104 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hemogram tüpüne alınan kandan RNA izolasyon yöntemiyle incelenmiş ve bir takım RNA dizileme teknikleri kullanılarak üç adet cirRNA molekülü tanımlanmıştır. Ayrıca katılımcıların sosyodemografik özellikleri, hastalık klinik özellikleri, intihar davranış öyküsü, mevcut tedavi durumu ayrıntılı sorgulanmıştır. Eş zamanlı olarak klinik değerlendirme ölçekleri ile güncel klinik durumu değerlendirilmiştir. Bulgular: chr3_196488683, chr5_69175537 ve hsa_circ_0084021 olmak üzere üç circRNA molekülü tanımlanmıştır. Bu moleküllerin geçmiş intihar girişimi ile aralarında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. chr5_69175537'nin psikotik bozukluk negatif belirtiler başlangıç yaşı ile, hsa_circ_0084021'in hem negatif hem pozitif belirtiler başlangıç yaşı ile negatif ilişkili olduğu saptanmıştır. Sonuç: Bulgularımız epidemiyolojik ve klinik faktörler arasındaki karmaşık etkileşim ve kısıtlı literatür nedeniyle kesin sonuçlara izin vermese de şizofreninin intihar davranışını artıran bir çok riski barındırdığını göstermiştir. Hastalığın başlangıç yaşı ile circRNA moleküllerinin ekspresyonlarında değişiklikler olabileceği bulunmuş ve ayrıca hsa_circ_0084021 molekülünün intihar girişimi olan hastalarda bir miktar azaldığı tespit edilmiştir. circRNA moleküllerinin intiharı öngörmek için geniş örneklem gruplarıyla yapılan prospektif çalışmalar ve kontrol gruplarıyla karşılaştırma ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to define the effect of circRNA molecules on suicidal behavior in patients diagnosed with schizophrenia and other psychotic disorders, and to increase protective and preventive approaches by predicting possible consequences of suicidal behavior. Materials and Methods: 104 patients followed up with the diagnosis of psychotic disorder were included in the study. RNA was isolated from the blood taken into a hemogram tube, and three cirRNA molecules were identified using a number of RNA sequencing techniques. In addition, sociodemographic characteristics of the participants, clinical features of the disease, suicidal behavior history, current treatment status were questioned in detail. Simultaneously, the current clinical status was evaluated with clinical evaluation scales. Results: Three circRNA molecules were identified, chr3_196488683, chr5_69175537 and hsa_circ_0084021. No significant difference was found between these molecules and past suicide attempts. It was found that chr5_69175537 was negatively associated with the age of onset of psychotic disorder negative symptoms, and hsa_circ_0084021 was negatively associated with the age of onset of both negative and positive symptoms. Conclusion: Although our findings do not allow definitive conclusions due to the complex interaction between epidemiological and clinical factors and limited literature, it has shown that schizophrenia contains many risks that increase suicidal behavior. It has been found that there may be changes in the expression of circRNA molecules with the age of onset of the disease, and it has also been determined that the hsa_circ_0084021 molecule decreases somewhat in patients who have attempted suicide. To predict suicide, circRNA molecules need to be supported by prospective studies with large sample groups and comparison with control groups.