Denizsuyu pompaj depolamalı hidroelektrik santraller: Hatay bölgesinde örnek çalışma
Seawater pumped storage hydroelectric power plants: A case study in Hatay region
  1. Tez No: 858120
  2. Yazar: GÜNGÖR GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ülkeler teknolojilerini geliştirdikçe sanayilerinin enerji ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Ülkelerin teknolojik gelişimleri refah düzeyinin artacağının güzel habercisi olurken, enerji kıtlığı yaşanmasının kötü haberci sayılır. Gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye, sanayileşmeden ve artan nüfustan kaynaklı enerji talebini sınırlı kaynaklarından karşılamaya çalışmaktadır. Ülkemiz enerji politikalarını, tükenebilir (fosil) enerji kaynaklarından ziyade tükenmez enerji kaynaklarına yani yenilenebilir enerji kaynaklarına göre belirlemelidir. Enerjide dışa bağımlı olmamak ve sürdürülebilir kalkınma için mevcut enerji kaynaklarımızı daha verimli kullanmamız gereklidir. Enerji ihtiyacının fazla olmadığı saat veya dönemlerde ise mevcut enerji kaynaklarımız değerlendirilerek enerjisi depolanmalıdır. Depolanan enerji pik saatlerde enerji taleplerini karşılamada kullanılmalıdır. Bu çalışmada enerji depolama yöntemlerinden deniz suyu pompaj depolamalı hidroelektrik santraller araştırılmış ve Hatay'da Akdeniz alt rezervuarlı bir santral tasarlanmıştır. Hatay ilinin Samandağ ilçesinde tasarlanan santral 265 m kotuna 4.000.000 m3 hacimli üst rezervuara, 650 m uzunluğunda ve 5 m çapında beton kaplamalı iletim hattına, 1 adet şafta, 150 m uzunluğunda ve 5 m çapında kuyruk suyu tüneline, 25 m kotunda santral binasına ve 4 adet türbine sahiptir. Tasarlanan santralin kurulu gücü 326 MW, yıllık net kazancı 16.705.440 $ olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
As countries develop their technologies, the energy needs of their industries increase day by day. While the technological developments of countries are good news that the level of welfare will increase, energy shortages are considered bad news. Among the developing countries, Turkey is trying to meet the energy demand resulting from industrialization and increasing population from its limited resources. Our country should determine its energy policies based on inexhaustible energy resources, that is, renewable energy resources, rather than exhaustible (fossil) energy resources. We need to use our existing energy resources more efficiently in order not to be dependent on foreign sources of energy and for sustainable development. In hours or periods when the need for energy is not high, our existing energy resources should be utilized and energy should be stored. The stored energy should be used to meet energy demands during peak hours. In this study, hydroelectric power plants with seawater pumped storage, one of the energy storage methods, were investigated and a power plant with a Mediterranean sub-reservoir was designed in Hatay. The power plant, designed in the Samandaÿ district of Hatay province, has an upper reservoir with a volume of 4,000,000 m3 at an elevation of 265 m, a concrete-lined transmission line of 650 m in length and 5 m in diameter, 1 shaft, a tailwater tunnel of 150 m in length and 5 m in diameter, a power plant building at an elevation of 25 m, and It has 4 turbines. The installed power of the designed power plant is calculated as 326 MW and the annual net income is 16,705,440 dollars.