Kültürel miras alanlarında metruk yapı sorunu: Fener balat semtleri
The problem of abandoned buildings in cultural heritage sites: Fener balat neighborhoods
- Tez No: 858196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Korunması gerekli kültür varlıkları ve bir araya geldiklerinde oluşturdukları kent dokusu zamanla farklı nedenlerle eskimeye maruz kalmaktadır. Özellikle kentin tarihi alanlarında yer alan yapılarda eskime, işlevsel, fiziksel, sosyal ve ekonomik boyutlarda görülebilmektedir. Koruma müdahalesi yapılmadan, kendi haline bırakılan yapılarda fiziksel eskime, hatta giderek doku ölçeğinde köhneme, metruk hale gelme ve yok olmaya kadar uzanan bir süreç oluşmaktadır. Bu süreci durdurmak ve yapıların yaşam sürelerini uzatmak amacı ile kültürel miras alanlarında sadece fiziksel değil, ekonomik ve sosyal boyutları olan müdahale yöntemlerinden uygun olanı seçilerek uygulanmalıdır. Çalışmada İstanbul'daki tescilli kültür varlıklarının %33'ünü sınırlarında bulunduran ve 1995 yılından beri tamamı koruma altına alınmış Tarihi Yarımada'nın Haliç kıyılarında yer alan, 1998 ve 2003 yıllarında Kentsel Rehabilitasyon Projesi uygulanmış fakat hala yoğun bir şekilde metruk durumda tescilli kültür varlığı bulunduran Fener ve Balat semtleri seçilerek, metruk durumdaki yapıların envanteri ortaya çıkarılmıştır. Oluşturulan envanter doğrultusunda, metruk durumdaki yapıların yeniden kullanıma uygun hale getirilmesi için seçilecek koruma müdahalelerinin neler olabileceği tartışılmıştır. Sonuç olarak çalışmada, konut işlevinin ağırlıklı olduğu metruk yapıların yeniden konut stoğu olarak değerlendirilmesi ve ölü/ güvensiz alanların yeniden canlandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural assets and the urban pattern undergo aging for various reasons over time. The deterioration on the structures can manifest through different dimensions, including functional, economic and physical factors especially in historical sites. Without conservation intervention, neglected buildings experience a process ranging from physical aging to urban pattern deterioration, leading to abandonment and disappearance. To overcome this process and extend the lifespan of structures, intervention methods addressing physical, economic, and social aspects must be chosen and implemented in cultural heritage areas In the study, Fener and Balat districts, which contain 33% of the registered cultural assets in Istanbul and have been under protection since 1995, located on the Golden Horn shores of the Historic Peninsula, where the Urban Rehabilitation Project was implemented in 1998 and 2003, but still have intensively abandoned registered cultural assets, were selected and the inventory of abandoned buildings was revealed. Discussion focuses on suitable conservation interventions to make these structures reusable, primarily aiming to assess and repurpose abandoned residential structures to contribute to the housing stock and revitalize vanished areas.