Erzincan ili ticari taksi kullanımının ve duraklarının teknik analizi
Technical analysis of commercial taxi usage and stops in Erzincan province
  1. Tez No: 858197
  2. Yazar: HALİT BEŞİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED YASİN ÇODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bir yerden başka bir yere gitmek insanların temel ihtiyaçlarından birisidir. İnsanlar bu ulaşım ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli ulaşım araçlarını tercih etmektedir. Günlük hayatımızın bir parçası olan ve gelişmiş şehirlerde daha yoğun olarak kullanılan ticari taksiler de bu ulaşım araçlarından biridir. Ticari taksilerin kullanımının çok tercih edilmediği yerlerde taksi şoförleri müşteri bulmak için çeşitli çözüm yollarına başvurabilmektedir. Özellikle taksi duraklarının şehre düzensiz dağılması, yeterli nüfusun olmayışı, taksi duraklarının şehrin belirli bölgelerinde yoğunlaşması ve gereğinden fazla miktarda taksi olması durumları taksi talebindeki dengesizliklere neden olmaktadır. Ayrıca, bu düzensizliklerin olması durumunda insanların taksilere erişebilirliği zorlaşmakta ve taksiler verimli bir hizmet sunamamaktadır. Taksi şoförlerinin çözüm olarak trafikte boş gezintilere çıkması ve trafikte duraklaması gereksiz trafik sıkışıklığına neden olmaktadır. Yapılan bu çalışma Erzincan, Merkez yerleşkesinde taksi çağrılırken başvurulan yöntemler, taksilerin yaptıkları ortalama iş ve yaptıkları işe etki eden faktörler anket yöntemi ile belirlenmiştir. Mevcut taksi sayıları ve taksi duraklarının konumları haritalar üzerinde alan ve nüfus bazlı dağılımlarının tespiti yapılmıştır. Erişilebilirlik adına 500 metrelik yürüme mesafesinde mahalle bazlı alt alanlar oluşturularak taksi duraklarının uygun yerlere konumlandırılması ve taksi sayılarının bu duraklara dağılımı yeniden planlanmıştır. Ayrıca her bir durak için taksi araçlarının park alanları tasarlanmıştır. Mevcut halde yerleşim alanının %28'ine hizmet veren 235 taksinin yeterinden fazla miktarda olduğu görülmüştür. Taksi duraklarının alternatif öneriyle belirlenen dağılım sayesinde bu sayı 132 taksi ile yerleşim alanının %67'sine hizmet verecek düzeyde arttırılması sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Going from one place to another is one of the basic needs of people. People prefer various means of transportation to meet these transportation needs. Commercial taxis which are a part of our daily life and used more frequently in developed cities are one of these means of transportation. In places where the use of commercial taxis is not preferred, taxi drivers can resort to various solutions to find customers. In particular, the irregular distribution of taxi stands in the city, the lack of sufficient population, the concentration of taxi stands in certain parts of the city and the excessive number of taxis cause imbalances in taxi demand. Additionally, in case of these irregularities, it becomes difficult for people to access taxis and taxis cannot provide an efficient service. As a solution, taxi drivers take idle rides and stop in traffic, causing unnecessary traffic congestion. In this study, the methods used when calling a taxi in Erzincan, Central campus, the average job done by taxis and the factors affecting the work they do were determined by survey method. The current number of taxis and the locations of taxi stops were determined on maps based on area and population. Positioning taxi stops in appropriate places and redistributing the number of taxis to these stops re-planned by creating neighborhood-based sub-areas within a 500-meter walking distance for accessibility. In addition, parking areas for taxi vehicles were designed for each stop. It has been observed that the current number of 235 taxis serving 28% of the residential area is more than sufficient. Thanks to the distribution of taxi stops determined by the alternative proposal, this number will be increased to 132 taxis to serve 67% of the residential area.