Yönetici hemşirelerin kullandıkları güç kaynakları ile hemşirelerin iş motivasyonu arasındaki ilişki
The relationship between the power sources used by executive nurses and the work motivation of nurses
  1. Tez No: 858242
  2. Yazar: RIDVAN İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZEN BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma yönetici hemşirelerin kullandıkları güç kaynakları ile hemşirelerin iş motivasyonları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için tanımlayıcı-ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Mart 2023 / Eylül2023 tarihleri arasında online olarak 164 hemşireden toplandı. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Yönetici Hemşirelerden Algılanan Güç Ölçeği”ve“İş Motivasyon Ölçeği”kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için sıklıklar sayısal değişkenler için ise tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Ölçümler arasındaki ilişkilerin sınanması amacıyla Pearson Moment Korelasyon Analizi, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini ortaya koymak için regresyon analizi kullanıldı. Çalışmaya katılan kişilerin: %67,7'si kadın, %62,8'i evli, %87,2 si lisans ve lisansüstü eğitim almış, %26,8'i yataklı servislerde çalışmakta ve ortalama 31,65±5,90 yaşlarındadır. Bulgular incelendiğinde Karizmatik Güç, Yasal Güç, Uzmanlık Gücü, Zorlayıcı Güç ve Ödüllendirme Gücü alt boyutlarının ortalaması ve standart sapması sırasıyla (3.32±0,78, 3,30±0,75, 3,13±0,84, 3,13±0,79, 3,12±0,77) olarak saptanmıştır. Hemşire İş Motivasyonu Ölçeği puan ortalaması ve standart sapması ise 56,79±8,79'dur. Hemşire İş Motivasyonu Ölçeği ile sadece Zorlayıcı Güç Alt Boyutu arasında negatif yönlü ve orta seviyede anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive-relationship search to reveal the relationship between the power sources used by executive nurses and nurses work motivation. The data of the study was collected online from 164 nurses between March 2023 and September 2023.“Personal Information Form”,“Perceived Power Scale from Executive Nurses”and“Work Motivation Scale”were used as data collection tools. While evaluating the study data, frequencies were used for catagorical variables and descriptive statistics were used for numerical variables. Pearson Moment Correlation Analysis was used to test the relationships between measurements and regression analysis was used to reveal the effect of independent variables on the dependent variable. Of the people participating in the study: 67.7% were women,62.8% were married,87.2% had undergraduate and graduate education, 26.8% were employed in inpatient services and their average age was 31.65± 5.90.When the findings are examined, the mean and standard deviation of the sub-dimensions of Charismatic Power, Coercive Power, Rewarding Power, Legal Power, Expert Power (3.32 ±0.78, 3.13 ±0.79, 3.12 ±0.77, 3.30 ±0.75 and 3.13 ±0.84 respectively) were determined. The mean and standard deviation of the Nurses Work Motivation Scale scores are 56.79 ±8.79.A negative and moderately significant relationship was found between the Nurse Work Motivation Scale and only the Coercive Power Sub-dimension. The Coercive Power Sub-dimension score significantly and negatively predicts the Nurse Work Motivation Scale Score(β=-6.467;p