SARS–CoV-2 ilişkili multisistem inflamatuar sendrom gelişen çocuk hastalarda yaşam kalitesi
Quality of life in children who develops SARS–CoV-2associated multisystem inflammatory syndrome
- Tez No: 858243
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Retrospektif tanımlayıcı olan bu çalışma, Kovid-19 ile ilişkili MIS-C tanılı çocuklarda sosyodemografik özelliklerin hastalığa etkisini, hastalığın tedavi sürecinde ve sonrasında yaşam kalitesini etkileyen faktörlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya, Mart 2020-Ağustos 2022 tarihleri arasında İstanbul'da hizmet veren bir Sağlık Bakanlığı Hastanesinin Çocuk Kovid Servisine MIS-C bulguları ile yatışı yapılan 0-18 yaş arası 64 hasta ve bu hastalara refakat eden ebeveynler dahil edildi. Çalışmada Sosyo-Demografik Veri Toplama Formu, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (8-12 Yaş) kullanıldı. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirildi. Araştırmaya dahil edilen çocukların verilerin dağılımını göstermek için tanımlayıcı istatistikler kullanıldı ve normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek amacı ile Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelendi. Verilerin analizinde parametrik yöntemler kullanıldı. Mis-C'nin yaşam kalitesi puanları üzerinde etkisi çocukların sosyo-demografik özelliklerine farklılık gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
This retrospective descriptive study was conducted to determine the effect of sociodemographic characteristics on the disease and the factors affecting the quality of life during and after the treatment of the disease in children diagnosed with MIS-C associated with Covid-19. Between March 2020 and August 2022, 64 patients aged 0-18 years and their accompanying parents who were hospitalized with MIS-C findings in the Pediatric Covid Service of Istanbul Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital were included. In the study, the Socio-demographic Data Collection Form was used first, followed by the Quality of Life Scale for Children (8-12 Years) to be completed by parents and children over 8 years of age. The data obtained in the study were evaluated using the SPSS 22.0 statistical program in the computer environment. Frequency and percentage analyses were used to determine the descriptive characteristics of the patients participating in the study and mean and standard deviation statistics were used to examine the scale. Kurtosis and Skewness values were analyzed to determine whether the research variables were normally distributed. Parametric methods were used to analyze the data. It was found that the effect of Mis-C on quality of life scores differed according to the socio-demographic characteristics of children.