Genç yetişkin kızlarda zayıflık beklentisinin beslenme durumu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of thinness expectation on nutritional status in young adult gi̇rls
  1. Tez No: 858279
  2. Yazar: MELEK KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma düzensiz yeme davranışının yaygın olduğu bilinen 20-24 yaş aralığındaki genç yetişkin kızlarda zayıflık beklentisinin beslenme durumu üzerinde etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ocak 2021- Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul'da yaşayan 20-24 yaş arasındaki 384 gönüllü bireyler ile yürütülmüştür. Katılımcıların beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik besin tüketimleri ve antropometrik ölçümleri yüz yüze görüşülerek anket formuna kaydedilmiş ve değerlendirilmiştir. Zayıf olmanın kişilerarası ilişkilerde sağlayacağı yararın değerlendirilmesi amacıyla Kişilerarası Zayıflık Beklentileri Ölçeği (IOET-TR) kullanılmıştır. Katılımcıların vücut ağırlığı ile zayıflık beklentisi skoru %14.4 (r=0.144, p=0.004), bel çevresi uzunluğu ile zayıflık beklentisi skoru %10.3 (r=0.103,p=0.039), VKİ ve zayıflık beklentisi skoru %13.5 (r=0.135, p=0.007) oranında pozitif yönde anlamlı ilişkilidir. Katılımcıların vücut ağırlığı, bel çevresi uzunluğu ve VKİ değerleri arttıkça zayıflık beklentisi skoru da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of thinness expectancy on the nutritional status of young adults between the ages of 20-24, where disordered eating behavior is known to be common. The study was conducted between January 2021 and December 2021 with 384 volunteer individuals aged 20-24 years living in Istanbul. The participants' eating habits, 24-hour food consumption and anthropometric measurements were recorded and evaluated in a questionnaire form by face-to-face interviews. The Interpersonal Expectations of Thinness Scale (IOET-TR) was used to assess the expectations of being thin in interpersonal relationships. Participants' body weight and weight expectancy score were significantly positively correlated at a rate of 14.4% (r=0.144, p=0.004), waist circumference and weight expectancy score were significantly correlated at a rate of 10.3% (r=0.103, p=0.039), and BMI and weight expectancy score were significantly correlated at a rate of 13.5% (r=0.135, p=0.007). In other words, as the body weight, waist circumference length and BMI values of the participants increase, the weight expectancy score also increases. A significant difference (p < 0.05) was obtained for the participants' attention to the diet and the weight expectancy score (F=4.008, p=0.008).