Sezaryen sonrası ayak masajının ağrı ve konfora etkisi
The effect of foot massage on pain and comfort after cezarean section
- Tez No: 858299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN BOLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Sezaryen sonrası ayak masajı uygulamasının ağrı ve konfor düzeyine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma iki gruplu randomize kontrollü bir çalışmadır. Nisan 2022 ve Şubat 2023 tarihleri arasında anne dostu bir ilçe devlet hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubunu dahil edilme kriterlerine uyan 84 kadın oluşturmuş ve basit rastgele randomizasyon yöntemi ile iki gruba (müdahale=42 ve kontrol=42) ayrılmıştır. Müdahale grubuna (n=42) sezaryen sonrası 10. ve 20. saatlerde toplam 40 dakika ayak masajı uygulanmıştır. Kontrol grubuna (n=42) standart bakım dışında herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Yapılan ölçümler müdahale ve kontrol grubu için aynı zaman dilimlerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında; Bireysel Tanıtım Formu, Postoperatif Ağrı Tanılama Formu, Müdahale Grubu İzlem Formu, Kontrol Grubu İzlem Formu, Doğum Sonu Konfor Ölçeği ve Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya başlarken etik onay, kurum izni ve gönüllülerden yazılı onam almıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilks test, Box Plot grafikler, Student t-test, Mann Whitney-U test, ANOVA, Repeated Measures test, Bonferroni test, Paired Sample test, Wilcoxon Signed Rank test, Ki-kare test, Fisher Exact Test ve Fisher Freeman Halton test kullanılmıştır. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p0,05), masaj uygulaması sonrası ağrı şiddeti, sızlayan ve sancılı ağrısı olma oranı müdahale grubunun kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the effect of foot massage on pain and comfort level after cesarean section. Materials and Methods: The research is a two-group randomized controlled study. It was carried out between April 2022 and February 2023 at a mother-friendly district state hospital. The sample group consisted of 84 women who met the inclusion criteria and were divided into two groups (intervention = 42 and control = 42) by simple randomization method. A total of 40 minutes of foot massage was applied to the intervention group (n=42) at the 10th and 20th hours after cesarean section. No intervention other than standard care was applied to the control group (n = 42). The measurements were carried out in the same time periods for the intervention and control groups. In collecting data, Individual Introduction Form, Postoperative Pain Diagnosis Form, İntervention Group Monitoring Form, Control Group Monitoring Form, Postpartum Comfort Scale and Numerical Pain Evaluation Scale were used. When starting the research, ethical approval, institutional permission and written consent from the volunteers were obtained. In evaluating the data, Shapiro Wilks test, Box Plot graphics, Student t-test, Mann Whitney-U test, ANOVA, Repeated Measures test, Bonferroni test, Paired Sample test, Wilcoxon Signed Rank test, Chi-square test, Fisher Exact Test and Fisher Freeman Halton test was used. The results were evaluated at the 95% confidence interval and the significance level was p0.05), it was determined that the pain intensity and the rate of aching and aching pain after the massage application were statistically significantly lower in the intervention group than the control group.