Reconstructed tissues for drug delivery system using MRA images
MRA görüntüleri kullanılarak ilaç taşıma sistemi için yeniden yapılandırılmış dokular
- Tez No: 858298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHAB ELAFF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda hastalıkların artması ve salgınların yayılması, insan hayatını sağlık, ekonomik ve sosyal düzeylerde krizlerle mücadele ederken çeşitli ve ciddi zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu krizlerden bazıları COVID-19 pandemisinin ve onun yansımalarından kaynaklanmıştır. Pandemi, milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olurken, insanların sosyal ilişkilerini ve mali durumlarını da olumsuz etkilemiştir. İşyerleri ve hayati hizmet tesislerine uygulanan kapanmalar, sosyal mesafe önlemleriyle birlikte, iyi bir sağlık altyapısının, hükümetler arası güçlü iletişim ve işbirliğinin, gelecekteki salgınların yönetimi için dikkatli bir risk değerlendirmesinin önemini vurgulamıştır. Birçoğu uzun vadeli olan salgının etkileri, insanların günlük yaşamlarını ve hem işte hem de kişisel temas açısından fiziksel varlığa ilişken görüşlerini değiştirmiştir. Bugün, bedenimiz ve sağlığımız yeniden değerlendirilip önceliklendirilmiştir. Hastalıklardan kurtulmak ve salgınları durdurmak, farklı önlemler gerektirirdi; ancak tıp ve farmasötik yöntemler en önemlileriydi. Bu koşullar altında ilaç dağıtım sistemleri son zamanlarda özellikle ilaçların olumsuz etkilerini azaltmaya ve vücudun geri kalanını etkilemeden hedef organlara ulaştırmaya odaklanan yeni araştırma ve projelerle büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmada, atardamarların ve damarların yerini tespit etmek için insan organlarının manyetik rezonans anjiyografisini kullanmanın en iyi yollarını göstermektedir. Buna ek olarak, tıbbi yapay zekâ ve bilgisayarlı görme alanındaki gelişmiş algoritmaları kullanarak organın vücuttaki konumunu tespit etmek ve onu görüntülerdeki diğer ayrıntılardan izole etmek için kullanılan yöntemleri sunmaktayız. Önceki adımların çıktısını kullanarak, daha iyi inceleme ve sınırların görülebilmesi için organın üç boyutlu haritasının nasıl oluşturulduğunu göstermekteyiz. Bu, kan akışının yönü, enjeksiyon noktası ile vücut sınırı arasındaki mesafe ve arterin boyutu gibi faktörler dikkate alınarak, ilacın enjeksiyon noktasından hedef noktaya gitmesinin en kolay yolu olduğunu tanımlamak için yapılır. Bu bilgilerle araştırmacılar, ilacın hedefine ulaşması için izleyeceği en iyi yolu belirleyebilirler.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increase in diseases and the spread of epidemics have put human life in the face of various and serious challenges, while struggling with crises on the health, economic and social levels. Some of these crises stemmed from the COVID-19 pandemic and its repercussions. The pandemic claimed millions of lives, while taking a toll on people's social relations and finances. Lockdowns imposed on workplaces and vital service facilities, along with social distancing measures have all highlighted the importance of good healthcare infrastructure, strong communication and cooperation between governments, and careful risk assessment for the management of future epidemics. The effects of the pandemic, many of which are long-term, have changed people's daily lives and perspectives on physical presence, whether at work or in terms of personal contact. Both our bodies and health were revaluated and today are prioritized. Getting rid of diseases and stopping epidemics required different measures; however, medicine and pharmaceutical methods were the most important. Under these circumstances, drug delivery systems have been getting a lot of attention lately, especially from new research and projects that focus on reducing the negative effects of drugs and delivering it to the target organs without influencing the rest of the body. In this study, we demonstrate the best means to use magnetic resonance angiography images of a human organ to locate arteries and veins. Next, we exhibit the methods utilized to figure out where the organ is in the body and isolate it from the rest of the details in the images by using advanced algorithms in the field of artificial intelligence and computer vision related to the medical field. Using the output from the previous steps, we show how a three-dimensional map of the organ is created for better examination and view of boundaries. This is done to define the easiest was for the drug to travel from the injection point to the target point, considering factors like the direction of blood flow, the distance between the injection point and the body's boundary, and the size of the artery. With this information, researchers can determine the best path for the drug to take to reach its destination.