Yerel yönetimler bünyesinde görev alan personelin spor farkındalık düzeylerinin yaşam becerileri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of sports awareness levels of the staff working in local governments on life skills
  1. Tez No: 858369
  2. Yazar: AHMET AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ATALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı Sakarya Büyükşehir Belediyesi Personelinin Spor Farkındalık Düzeylerinin Yaşam Becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında kolayda örneklem yöntemi kullanılarak araştırma verilerine ulaşılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu katılımcıların %44,0'ının (n=143) kadın; %56,0'ının (n=182) ise erkek toplamda 325 katılımcıdan oluşmuştur. Araştırmada ölçüm araçları olarak spor farkındalığı ölçeği ile sporun yaşam becerilerine etkisi ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde tek yönlü Manova, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26 kullanılarak anlamlılık düzeyi p0.05). Araştırmada katılımcıların yaşa göre yaşam becerileri ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını göstermektedir (p>0.05). Araştırmada katılımcıların eğitim durumlarına göre zaman yönetimi, iletişim, liderlik, takım çalışması, sosyal beceriler, duygusal beceriler ve yaşam becerisi ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Spor farkındalığının yaşam becerileri üzerinde pozitif yönde anlamlı yordayıcı güce sahip olduğu tespit edilmiştir. Yaşam becerilerine ait toplam varyansın yüzde ellisinin spor farkındalığı ile açıklandığı ifade edilebilir Sonuç: Yerel yönetimlerde çalışan personelin cinsiyet, eğitim durumu ve spor geçmişi olma durumlarına göre spor farkındalığı ölçeğinin alt boyutları olan spor bilgisi ve bilgiyi ayırt etme ile sosyal ve bireysel fayda ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Yaş değişkeninde ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Katılımcıların eğitim durumları ve spor geçmişi olma durumlarına göre yaşam becerileri ölçeğinin alt boyutları olan zaman, iletişim, liderlik, takım çalışması, sosyal beceriler, duygusal beceriler ve yaşam becerisi ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Öte yandan Yaşam becerilerine ait toplam varyansın yüzde ellisinin spor farkındalığı ile açıklandığı ifade edilmiştir. Sonuç olarak spor farkındalığına sahip katılımcıların yaşam becerileri anlamlı düzeyde etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of Sports Awareness Levels of Sakarya Metropolitan Municipality Personnel on Life Skills. In the research, descriptive survey model from quantitative research designs was used. In the research, the research data were obtained by using convenience sampling method. The sample group of the study consisted of 325 participants, of which 44.0% (n=143) were female and 56.0% (n=182) were male. Sport awareness scale and the effect of sport on life skills scales were used as measurement tools in the study. One-way Manova, Pearson correlation and regression analyses were used to analyse the data. Data were analysed using SPSS 26 and significance level was accepted as p0.05). It shows that there is no statistically significant difference between the mean scores of life skills according to the age of the participants in the study (p>0.05). The study shows that there is a statistically significant difference between the mean scores of time management, communication, leadership, teamwork, social skills, emotional skills and life skills according to the educational status of the participants. It was determined that sport awareness has a significant positive predictive power on life skills. It can be stated that fifty per cent of the total variance of life skills is explained by sport awareness. Conclusion: It was determined that there was a statistically significant difference between the average scores of sports knowledge and information discrimination and social and individual benefit, which are the sub-dimensions of the sports awareness scale, according to the gender, educational status and sports background of the personnel working in local governments. No significant difference was found in the age variable. It shows that there is a statistically significant difference between the mean scores of time, communication, leadership, teamwork, social skills, emotional skills and life skills, which are the sub-dimensions of the life skills scale, according to the educational status and sports background of the participants. On the other hand, it was stated that fifty per cent of the total variance of life skills was explained by sport awareness. As a result, it was concluded that the life skills of participants with sport awareness were significantly affected.