Nörolojik etkili gastrointestinal hastalıkların bireye yönelik tedavisi için nanoteknoloji temelli probiyotik gıda takviyesi geliştirilmesi: Sistematik analiz
Development of nanotechnology-based probiotic food supplement for individualized treatment of gastrointestinal diseases with neurological effects: Systematic analysis
- Tez No: 858370
- Danışmanlar: PROF. ZEYNEP BİRSU ÇİNÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bağırsak florasında bulunup insan sağlığına, sindirim ve dolaylı olarak bir çok sisteme faydası olan canlı mikroorganizmalar probiyotik olarak isimlendirilemektedir. Sağlığımız için büyük öneme sahip bu bakterilerin Lactobacillus, Streptococcus, Enterococcus, Leuconostoc, Pediococcus ve Bifidobacterium gibi bazı çeşitleri sıklıkla gastrointestinal sistem rahatsızlıklarının tedavisi için gerekli görülmektedir. Bu bakterilerin her birinin farklı etkileri bulunmasına rağmen yaygın olarak probiyotik ihtiyacı olan her birey benzer probiyotik ürünleri kullanmaktadır. Kişiselleştirilmiş probiyotik kavramı henüz uygulamaya tam olarak yerleşmemiştir ancak tedaviye destek olarak kullanılabilen probiyotiklerin bireye özgü olması doğrudan tedavi etme sürecine büyük katkı sağlayacağı varsayılmaktadır. Gastrointestinal sistemin yanı sıra nörolojik rahatsızlıkların tedavisindede probiyotiklerin önemi bilinmektedir. Beyin ve bağırsak arasında çift yönlü bir etkileşim bulunmaktadır. Sitokinler, mikroorganizmalar tarafından üretilen metabolitler, hormonlar, nöroaktif metabolitleri ve nörotransmiterler, vagus siniri gibi birçok yolla iletişim halinde oldukları için birinde görülen bir rahatsızlık diğerini etkilemektedir dolayısıyla probiyotikler her iki sistem içinde önem taşımaktadır. Bir diğer önemli kriter ise probiyotiklerin canlılığını kaybetmeden sisteme ulaşması olduğundan nanoteknolojik kaplamalar ile biyoyararlınımı arttırmak önemli bir kriter olarak görülmektedir. Scopus veri tabanı kullanılarak 2019- 2024 yılları arasında güncelliğini kaybetmemiş çalışmalarda probiyotik, kişiselleştirilmiş probiyotik, gastrointestinal sistem, nörolojik rahatsızlık anahtar kelimeleri kullanılarak sistematik analiz gerçekleştirilmiştir. Veriler taranıp ayıklandıktan sonra analiz gerçekleştirilmiş ve kategorizasyonları yapılmıştır. Bu inceleme neticesinde çalışmaların çoğu gastrointestinal problemlerin düzeltilmesi sonucunda nörolojik rahatsızlıklarında tedavi edilebileceği konusunda ortak bir fikirde olsada kişiselleştirilmiş probiyotik kavramı henüz uygulamaya geçecek kadar detaylı üzerinde durulmayan bir konu olmuştur. Çalışma gelecek araştırmalar için kişiselleştirilmiş probiyotiğin önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca bağırsak beyin etkileşimi sebebiyle yaşanılan rahatsızlıklar içinde yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Living microorganisms found in the intestinal flora that benefit human health, digestion, and, indirectly, many other systems are called probiotics. Some species of these bacteria, which are very important to our health, such as Lactobacillus, Streptococcus, Enterocockus, Leuconostoc, Pediococcus, and Bifidobacterium, are often found to be necessary for the treatment of gastrointestinal disorders. Although each of these bacteria has different effects, everyone who needs probiotics generally uses similar probiotic products. The concept of personalized probiotics has not yet fully settled into practice, but it is assumed that the individual-specific probiotic that can be used as a support for therapy will make a major contribution to the direct treatment process. The importance of probiotics in the treatment of gastrointestinal and neurological disorders is well known. There is a two-way interaction between the brain and the intestines. As cytokines, metabolites produced by microorganisms, hormones, neuroactive metabolites, and neurotransmitters communicate in many ways, such as the vagus nerve, one disorder affects the other, so probiotics are important in both systems. Another important criterion is to increase bio-resistance with nanotechnological coatings, since probiotics reach the system without losing their vitality. Using the Scopus database, a systematic analysis was carried out using keywords such as probiotics, personalized probiotics, gastrointestinal systems, and neurological disorders, which did not lose their relevance between 2019 and 2024. After scanning and extracting the data, analysis and categorization were carried out. As a result of this review, it was agreed that many of the studies could be treated for neurological disorders through the correction of gastrointestinal problems, but the concept of personalized probiotics has not yet been focused in detail enough to be implemented. The study highlights the importance of personalized probiotics for future research. It also offers a new perspective on disorders caused by intestinal-brain interaction.