Investigation of recent climate in north-western Turkey by paleoclimatic reconstruction of borehole temperatures
Kuzey-batı Türkiye'de yakın zamanlı iklim değişiminin kuyu sıcaklıklarının paleoiklimsel rekonstrüksyonu ile araştırılması
  1. Tez No: 858391
  2. Yazar: BUĞRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ERKAN, DOÇ. DR. HAKKI BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yakın dönemde yaşanan iklim değişikliğinin etkileri dünya genelinde farklılık göstermektedir. Bu konuda isabetli çıkarımlar yapabilmek için ve de geleceğe yönelik iklim tahminleri ve iklim değişikliğinin etkilerini hafifletecek planlar oluşturabilmek için bölgesel farklılıkları anlamak büyük önem taşımaktadır. Kuyu sıcaklığı rekonstrüksiyonu, bir bölgenin zemin yüzey sıcaklığı geçmişini belirlemek için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, Türkiye'nin Kuzey Batı kesimlerindeki son yüzyıla ait zemin yüzey sıcaklığı değişimlerinin rekonstrüksiyonu için, Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki beş farklı lokasyondan elde edilen, yüksek hassasiyetli (
Özet (Çeviri)
The impact of recent climate change varies around the world and understanding the regional variations is important for making accurate deductions and generating future climate predictions and mitigation plans. Borehole temperature reconstruction is one of the common methods to determine the ground surface temperature history of a region. In this study, high-precision (