Kemoterapi alan hastalarda spiritüel iyilik halinin yaşanan semptomlara etkisi
The effect of spiritual well-being on symptoms experienced in patients receiving chemotherapy
- Tez No: 858390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE ÇIRPAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHŞAN KOLUTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, kemoterapi alan hastalarda spiritüel iyilik halinin yaşanan semptomlara etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kemoterapi Ünitesi'nde Kasım 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 121 hasta ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında hasta tanıtım formu, Memorial semptom değerlendirme ölçeği (MSDÖ) ve üç faktörlü spiritüel iyilik hali ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bireylerin %50.4'ü kadın, %43.0'ı ilkokul mezunu ve ortalama yaşı 59.34±12.26'dır. Bireylerin %28.9'unun meme, %14.0'ının akciğer kanseri, %43.0'ının evre 3 ve ortalama tanı süresinin 17.87±26.65 ay olduğu belirlenmiştir. Hastaların üç faktörlü spiritüel iyilik hali ölçeği toplam puan ortalaması 138.10 ± 6.97, Memorial semptom değerlendirme ölçeği toplam puan ise 0.78±0.54 olarak bulunmuştur. Hastaların en sık yaşadıkları semptomların sırasıyla halsizlik ya da enerji kaybı (%75.2), ağız kuruluğu (%61.2), kilo kaybı (%52.1) ve iştahsızlık (%50.4) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study was to evaluate the effect of spiritual well-being on symptoms experienced in patients receiving chemotherapy. 121 patients who fulfilled the inclusion criteria participated in the study, which was carried out at the chemotherapy unit of the Niğde Ömer Halisdemir University Training and Research Hospital between November 2022 and February 2023. Patient introduction form, Memorial Symptom Assessment Scale (MSAS), and three-factor spiritual well-being scale were used to collect research data. Independent sample t-test, Mann-Whitney U test, One-way ANOVA, Kruskal-Wallis test, Pearson and Spearman correlation analysis, and Simple Linear Regression Analysis were used to evaluate the data. 50.4% of the participants were women, 43.0% were primary school graduates, and the mean age was 59.34±12.26. It was determined that 28.9% of the individuals had breast cancer, 14.0% had lung cancer, 43.0% were on stage 3 cancer, and the mean diagnosis time was 17.87±26.65 months. The patients' three-factor spiritual well-being scale total mean score was found to be 138.10 ± 6.97, and the Memorial symptom assessment scale total score was 0.78 ± 0.54. It was found that the most common symptoms experienced by the patients were fatigue or loss of energy (75.2%), dry mouth (61.2%), weight loss (52.1%) and loss of appetite (50.4%), respectively.