Türkiye'nin bazı illerindeki güneş enerjisi santrallerinin üretim verilerinin çeşitli yazılımlar ile analizi
Analysis of production data of solar power plants in some provinces of Turkey with various software
  1. Tez No: 858404
  2. Yazar: EMİNE ERAKMAN DİRLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK GEZEGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Küresel ısınma, iklim krizi, tükenen fosil kaynaklar ve daha birçok sebeple Dünya'nın yaşanabilir bir yer olarak kalması için yenilenebilir enerjiye geçiş bir zorunluluktur. Yenilenebilir enerji temiz, sürdürülebilir ve tükenmeyen bir enerji kaynağı olsa da teknolojisi oldukça maliyetlidir. Burada karşımıza maliyeti ve tasarımı önceden görebilmemizi sağlayan yenilenebilir enerji yazılımları çıkmaktadır. Yenilenebilir enerjideki fizibilite sorunlarını çözebilmek için çok farklı özellikleri barındıran yazılımlar mevcuttur. Hangi yazılımın seçileceği kullanıcının ne yapmak istediğine göre değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada yazılımlarından HOMER, PVSOL ve PVSyst seçilmiştir. Bu çalışmada, öncelikle literatür taramasına yer verilmiş sonrasında Türkiye'nin enerji politikaları gösterilmiş ardından ülkemizde elektrik üretiminde kullanılan enerji kaynakları ve bunların üretime katkı payları anlatılmıştır. Daha sonra yenilenebilir enerji yazılımlarından bu çalışma için seçilenler kısaca tanıtılmış ve gerçek verilerini bildiğimiz santrallerin analiz ve karşılaştırmada kullanılacak teknik özellikleri sunulmuştur. Ardından, yazılımlarındaki analiz sonuçlarıyla gerçek veriler karşılaştırılmış ve seçilen santraller için en iyi sonucu veren yazılımın -%3,3036 ile PVSyst olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, çalışmayla ilgili düşünceler ve önerilere yer verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With global warming, climate crisis, depleting fossil resources and many other reasons, the transition to renewable energy is a must for the Earth to remain a habitable place. Although renewable energy is a clean, sustainable and inexhaustible energy source, its technology is quite costly. This is where renewable energy softwares come in, which allow us to foresee the cost and design. Software with many different features is available to solve feasibility problems in renewable energy. Which software to choose depends on what the user wants to do. In this study, HOMER, PVSOL and PVSyst were selected as softwares. In this study, firstly, a literature review is given, then Turkey's energy policies are shown, and then the energy sources used in electricity generation in our country and their contribution shares to generation are explained. Then, the renewable energy softwares selected for this study are briefly introduced and the technical specifications of the power plants for which we know the real data are presented for analysis and comparison. Then, the results of the analysis in the softwares are compared with the real data and it is revealed that the software that gives the best result for the selected power plants is PVSyst with -3,3036%. Finally, the paper is concluded with some thoughts and suggestions about the study.