YbFe2As2 nano kristali üzerine mekanik ve titreşimsel kararlılık analizi
Mechanical and vibrational stability analysis on YbFe2As2 nanocrystal
  1. Tez No: 858564
  2. Yazar: FATİH YAVUZHAN DERİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖZIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, YbFe2As2 nano kristalinin muhtemel temel durumlarının belirlenmesi amacıyla kuantum kimyası temelli VASP paket programı ile hesaplamalar yapıldı. Yüksek sıcaklık tek kristal deneysel ve kuramsal çalışmalarında monoklinik fazda olduğu raporlanan bu bileşik için 1-2-2 sitokiyometride birçok yapı incelendi. İncelemelerde Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT) temelli standart Genelleştirilmiş Gradyent yaklaşımı (GGA) esas alındı. Değiş-tokuş korelasyon katkısını ise Perdew-Burke-Enzerhof (PBE) parametrizasyonu kullanılarak hesaba katıldı. Yapılan hesaplamalar sonucu 7 farklı fazda kristallerin mekanik ve titreşimsel olarak kararlı olabileceği belirlendi. Zor-Zorlanma yöntemi ve Yoğunluk Fonksiyonel Pertürbasyon teorisi ile belirlenen ikinci dereceden elastik sabitleri (Cij) ve fonon dağınımları incelenerek bu kararlılıklar belirlendi. Bileşiğin bu tespit edilen fazlarda mekanik modülleri (Bulk modülü, Shear modülü, Young modülü, Poisson oranı, Debye sıcaklığı ve Ortam ses hızları) ve Vickers sertlik parametreleri hesaplanıp yorumlandı. Ek olarak, oda sıcaklığı ısı kapasiteleri ve temel titreşim modları elde edildi. Ulaşılan bulgular mevcut deneysel ve teorik verilerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the possible ground states of YbFe2As2 nanocrystals were computationally investigated using the quantum chemistry-based VASP package program. Numerous structures were examined in a 1-2-2 stoichiometry for this compound where the high-temperature single-crystal experimental and theoretical studies have been reported to be in a monoclinic phase. The Density Functional Theory (DFT) based standard Generalized Gradient Approximation (GGA) was employed in the investigations. The exchange-correlation contribution was considered using the Perdew-Burke-Enzerhof (PBE) parameterization. The calculations revealed that the titled crystal could be mechanically and vibrationally stable in 7 different phases. The second-order elastic constants (Cij) and phonon dispersions, determined through the Strain-Stress method and Density Functional Perturbation Theory, were analyzed to confirm the stabilities. Mechanical moduli (bulk modulus, shear modulus, Young's modulus, Poisson's ratio, Debye temperature, and ambient sound velocities) and Vickers hardness parameters of the compound in the discovered phases were computed and interpreted. Additionally, room temperature heat capacities and fundamental vibration modes were obtained. The findings were compared with existing experimental and theoretical data.