Cumhuriyet Halk Partisi'nin Türkiye'de sporun gelişmesine ve kurumsallaşmasına yönelik faaliyetleri (1923-1938)
Activities of the Republican People's Party towards the development and institutionalization of sports in Turkey (1923-1938)
  1. Tez No: 858606
  2. Yazar: FATİH PARLAKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
1923'ten 1938'e kadar olan dönemde Cumhuriyet Halk Partisi'nin Türkiye'de sporun gelişmesine ve kurumsallaşmasına yönelik çok önemli faaliyetleri olmuştur. Cumhuriyet'in ilk yıllarında (Atatürk Döneminde), modern Türkiye'nin inşası için her alanda olduğu gibi Türk sporunun teşkilatlanması ve bütün yurtta sağlıklı ve güçlü bir spor altyapısı oluşturulması amacıyla büyük yatırımlar yapılmıştır. Bu doğrultuda spor faaliyetleriyle meşgul olan kurum ve kuruluşlara, spor kulüplerine ve sporculara devletin imkânları seferber edilmiştir. Bu spor faaliyetlerinin gerçekleşmesinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin ve resmi kurumların önemli katkıları olmuştur. Bu çalışmada, CHP'nin spora yaptığı katkılara değinilmeden önce spor kavramı, spor ahlakı, sporun amacı ve işlevleri ile sporun tarihçesi hakkında bilgiler verilmiş ve Türklerde spor, Osmanlı Devleti döneminde spor, Türkiye Cumhuriyeti'nde sporun tarihsel gelişimi ve ilk girişimler, Atatürk'ün spora bakışı ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde sporun desteklenmesinin sebepleri üzerinde durulmuştur. Cumhuriyet döneminde Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kuruluşundan sonra Muhafız Gücü ile Türk Spor Kurumu (TSK)'nun kurulması ve sonrasında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü (BTGM)'nün ve Türkiye Milli Olimpiyat Cemiyeti (TMOC)'nin kurulması ile birlikte spor alanında çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu süreçte Cumhuriyet Halk Partisi de sporun teşkilatlanması için birçok düzenleme yapmış, sporun altyapısının kurulması için çeşitli desteklerde bulunmuş, hükümet ve parti programları ile yasalarda değişiklikler yapılarak spor teşkilatlarına ve sporculara verilen destekler arttırılmış, uluslararası müsabakalara katılım için desteklerde bulunulmuştur. Bu dönemde ayrıca eğitim kurumları içerisinde sporun yaygınlaştırılması için yönlendirmede bulunulmuş, kadınların spora teşvik edilmesi ve halkevlerinde sporun yaygınlaştırılması için de önemli katkılar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the period from 1923 to 1938, the Republican People's Party had very important activities towards the development and institutionalization of sports in Turkey. In the first years of the Republic (Atatürk Era), large investments were made to organize Turkish sports and to create a healthy and strong sports infrastructure throughout the country, as in every field, for the construction of modern Turkey. In this regard, the state's resources have been mobilized for institutions and organizations, sports clubs and athletes engaged in sports activities. The Republican People's Party and official institutions made significant contributions to the realization of these sports activities. In this study, before mentioning the contributions of CHP to sports, information about the concept of sports, sports ethics, the purpose and functions of sports and the history of sports are given and sports in the Turks, sports in the Ottoman Empire period, historical development of sports in the Republic of Turkey and the first initiatives, Atatürk's His perspective on sports and the reasons for supporting sports in the newly established Republic of Turkey were emphasized.support of sports in the newly established Republic of Turkey. Information about the reasons is given. During the Republic period, after the establishment of the Alliance of Turkish Training Societies, the establishment of the Guard Force and the Turkish Sports Institution (TSK), and later the establishment of the General Directorate of Physical Training (BTGM) and the Turkish National Olympic Association (TMOC), sports Significant advances have been made in the field. In this process, the Republican People's Party made many arrangements for the organization of sports, provided various supports for the establishment of the infrastructure of sports, made changes in government and party programs and laws, increased the support given to sports organizations and athletes, and provided support for participation in international competitions. During this period, guidance was also given to popularize sports within educational institutions, and important contributions were made to encourage women to do sports and to popularize sports in community centers.