Yurtdışı ortaklığı olan işletmelerde konsolidasyon ve örnek uygulama
Consolidation and example practice in businesses with foreign partnerships
  1. Tez No: 858605
  2. Yazar: UMUT KOTURMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YAVUZASLAN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde, küreselleşmiş iş dünyasında şirketler, uluslararası pazarlarda da faaliyet göstererek uluslararası ortaklıklar kurmaktadır. Bu tür ortaklıklar, şirketlerin uluslararası faaliyetlerini genişletmelerine olanak tanır ve genellikle farklı hukuki yapıya sahip olan firmaları bir araya getirir. Ana ortaklığın, kendi ülke sınırları dışında faaliyet gösteren şirket ya da şirketler ile ortaklık kurmaları durumunda, bu şirketlerin finansal tablolarının, ana ortaklığın finansal tablolarının altında birleştirilmeleri gerekir. Bu tezde, farklı bir iştiraki ya da bağlı ortaklığı olmayan bir şirketin yurtdışında faaliyet gösteren bir işletmeyi bünyesine katma süreci incelenmektedir. Süreç içerisinde bünyesine katma yöntemleri ve oluşturulması gereken mali tablolar uluslararası standartlar (TFRS 3, TFRS 10, TFRS 11, TFRS 12, TMS 21) KGK ve SPK gibi kurumlarının da açıklamaları çerçevesinde açıklanmıştır. Konuya ilişkin hazırlanmış enerji şirketlerine ait senaryo çerçevesinde konsolide finansal tablo süreci açıklanmış ve konsolide finansal tablolar hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's globalized business world, companies operate in international markets and enter into international partnerships. Such partnerships allow companies to expand their international activities and often bring together companies with different legal structures. If the parent company enters into a partnership with one or more companies that operate outside the borders of its own country, the financial statements of these companies must be combined under the financial statements of the parent company. This thesis examines the process of the takeover of a company operating abroad by a company that has no other subsidiary or branch. The formation methods and the financial statements that must be prepared during the process are explained in the context of international standards (IFRS 3, IFRS 10, IFRS 11, IFRS 12 and IAS 21) and the statements of institutions such as the Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority (POA) and the Capital Markets Board (CMB). The process of preparing consolidated financial statements was explained and the preparation of consolidated financial statements in the context of the scenario of energy companies created on this topic.