Üç halkalı dihidropirimidokinolinlerin yeni türevlerinin sentez yöntemlerinin araştırılması
Investigation of synthetic reactions of new dihydropyrimidoquinoline derivatives
- Tez No: 858621
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tez kapsamında dihidropirimido[4,5-b]kinolinin yeni türevlerinin sentezi ve reaksiyon koşullarının araştırılması hedeflenip, biyolojik aktivite çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında 1,3-dimetilbarbitürik asit, anilin/toluidin ve çeşitli benzaldehit türevlerinden yola çıkarak, klasik ısıtma tekniği, ultrases ve mikrodalga gibi farklı teknikler ile tek basamakta kondenzasyon reaksiyonları araştırılmıştır. Kullanılan teknikler ile birlikte sıcaklık, süre, katalizör gibi parametreler değiştirilerek hedef bileşikler için optimal sentez koşulları belirlenmiştir. Önerilen sentez reaksiyonun her aşaması incelenerek belirlenen koşulların reaksiyon mekanizmasına etkileri incelenmiştir. Ayrıca kullanılan başlangıç maddelerin üzerinde bulunan sübstitüenlerin ürün verimlerine etkileri de incelenmiştir. Tez kapsamında hedeflenen dihidropirimido[4,5-b]kinolin bileşikleri iyi verimlerle sentezlenmiş ve kolon kromotografisi ile saf bir şekilde izole elde edilmiştir. Sentezi gerçekleştirilen bileşiklerin ev FT-IR, MS, NMR gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Tez kapsamında sentezlenen dihidropirimido[4,5-b]kinolin türevlerinin potansiyel biyolojik aktiflikleri nedeniyle antioksidan etkinlikleri de tez kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to synthesize new derivatives of dihydropyrimido[4,5-b]quinoline and investigate the reaction conditions, and biological activity studies were also carried out. Within the scope of the thesis, single-step condensation reactions were investigated using different heating techniques such as classical heating technique, microwave heating and ultrasound activation, starting from 1,3-dimethylbarbituric acid, aniline/toluidine and various benzaldehyde derivatives. Optimal synthesis conditions for target compounds were determined by changing parameters such as temperature, time and catalyst along with the techniques used. Each stage of the proposed synthesis reaction was examined and the effects of the determined conditions on the reaction mechanism were examined. Additionally, the effects of the substituents on the starting materials used were also examined on the product yields. Dihydropyrimido[4,5-]quinoline compounds targeted within the scope of the thesis were synthesized in good yields and isolated in pure form by column chromatography. The structures of the synthesized compounds were elucidated by spectroscopic methods such as FT-IR, MS, NMR. The antioxidant activities of the dihydropyrimido[4,5-b]quinoline derivatives synthesized within the scope of the thesis were also examined within the scope of the thesis due to their potential biological activity.