Software defined wide area network (SD-WAN): Working principle, advantages, architecture, and opportunities
Yazılım tanımlı geniş alan ağı (SD-WAN): Çalışma prensibi, avantajları, mimarisi ve yarattığı fırsatlar
- Tez No: 858626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS PREVEZE, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL TARIYAN ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte hizmetlerin dijitalleşmesi, hizmet sağlayıcıların ve kullanıcıların son yıllarda içinden geçmekte olduğu önemli bir dönüşüm sürecidir. Artan veri, cihaz çeşitliliği ve hizmet talepleri karşısında geleneksel ağ yönlendirme yöntemleri yerine yeni ve gelişmiş yönlendirme yöntemlerine olan ihtiyaç artırmıştır. Çünkü bulut teknolojileri ve programlanabilir yapılar sebebi ile geleneksel yapının yönetilebilirliği ve yeni teknolojiler ile bütünleşmiş yapıda çalışması zorlaşmıştır. İnternet servis sağlayıcıları tarafından sağlanan WAN bağlantılarından daha fazla güvenilirlik, çeviklik ve performans beklendiği için artık yeterli değildir. Yazılım Tanımlı Ağların (SDN) programlanabilirliği, sanallaştırma veya bulut tabanlı servislerle birlikte çalışabilmesi ve düşük maliyetli olması, dijital dünyanın veri trafiğinin daha verimli ve düşük maliyetle yönetilmesini mümkün kılmıştır. Bu çalışmada SD-WAN teknolojisinin çalışma yapısı, geleneksel mimariye göre etkileri, yerel alan ağlarına veya internet servis sağlayıcılarına göre avantajları ve geleceğe yönelik yaratacağı fırsatlarla ilgili karşılaştırmalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization of services along with developing technology is an important transformation process that service providers and users have been going through in recent years. Increasing data, device diversity and service demands have increased the need for new and advanced routing methods instead of traditional network routing methods. Because of cloud technologies and programmable structures, the manageability of the traditional structure has become difficult and it has become difficult to integrate with new technologies. It is no longer sufficient because more reliability, agility, and performance are expected from WAN connections provided by Internet service providers. The fact that Software Defined Networks can work together with programmable virtualization or cloud-based services and have low cost has made it possible to manage the data traffic of the digital world more efficiently and at low cost. In this study, there are comparisons on the working structure of SD-WAN technology, its effects compared to traditional architecture, advantages over a local area networks or internet service providers, and the opportunities it will create for future.