Ağ yönetiminde SD-wan ile domainler arası wan paylaşımının etkin yönetimi
Effective management of inter-domain wan sharing with SD-wan in network management
- Tez No: 947339
- Danışmanlar: DR. ÖNDER ŞAHİNASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, Software-Defined Wide Area Network (SD-WAN) teknolojisinin domainler arası WAN paylaşımı üzerindeki etkilerini incelemektedir. SD-WAN, geleneksel WAN mimarilerinin sınırlamalarını aşmak amacıyla geliştirilmiş; esnek, merkezi olarak yönetilebilen ve maliyet açısından verimli bir ağ altyapısı sunmaktadır. Çalışmada, SD-WAN'ın temel bileşenleri, mimari yapısı ve sunduğu avantajlar kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Tezin ilk bölümünde SD-WAN teknolojisi tanımlanmış; geleneksel WAN çözümleriyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, trafik yönlendirme, ağ izolasyonu, uygulama performansı ve merkezi yönetim gibi önemli işlevler analiz edilmiştir. Özellikle domainler arası WAN paylaşımı kapsamında, SD-WAN'ın sunduğu dinamik yönlendirme, bant genişliği optimizasyonu ve SLA (Hizmet Düzeyi Anlaşması) temelli kontrol mekanizmaları, kurumsal ve IOT ağlarının aynı altyapı üzerinde verimli ve güvenli biçimde yönetilmesine olan katkılarıyla öne çıkmaktadır. Araştırma kapsamında, IOT ve kurumsal trafiğin farklı domainler üzerinden ortak bir LTE hattı aracılığıyla yönlendirildiği bir mimari senaryo LAB ortamında yapılandırılmış ve çeşitli testlerle değerlendirilmiştir. Trafik izolasyonu, SLA takibi, uygulama performansı ve yedeklilik senaryoları üzerinden yapılan sistematik analizlerle, paylaşımlı trafik yönetiminin performansa ve güvenliğe etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, SD-WAN teknolojisinin domainler arası WAN paylaşımında sunduğu esneklik, merkezi denetim, güvenlik ve maliyet avantajları ortaya konmuştur. Bu mimarinin, dağıtık yapılara sahip büyük ölçekli işletmeler için güçlü bir çözüm sunduğu, geleneksel WAN yapılarına kıyasla daha etkin kaynak kullanımı ve yönetilebilirlik sağladığı değerlendirilmiştir. Tez, ayrıca SD-WAN'ın benimsenmesiyle elde edilebilecek potansiyel faydaları ve karşılaşılabilecek teknik zorluklar ile beraber teknolojinin kurumsal ağlarda etkin kullanılabilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of Software-Defined Wide Area Network (SD-WAN) technology on inter-domain WAN sharing. SD-WAN has been developed to overcome the limitations of traditional WAN architectures and offers a flexible, centrally manageable, and cost-effective network infrastructure. The study thoroughly examines the core components of SD-WAN, its architectural structure, and the benefits it provides. In the initial section, SD-WAN is defined and compared with conventional WAN solutions. Key features such as traffic steering, network segmentation, application performance, and centralized control are analyzed. Specifically, in the context of inter-domain WAN sharing, the study highlights how SD-WAN's dynamic routing, bandwidth optimization, and SLA (Service Level Agreement)-based control mechanisms contribute to the efficient and secure management of corporate and IOT networks over a shared infrastructure. As part of the research, a lab-based test scenario was designed where corporate and IOT traffic were routed through separate SD-WAN domains over a shared LTE link. Various performance tests were conducted to evaluate shared traffic management, focusing on traffic isolation, SLA monitoring, application-level performance, and redundancy scenarios. In conclusion, the thesis demonstrates that SD-WAN provides significant flexibility, centralized control, security, and cost-efficiency in inter-domain WAN sharing. This architecture is evaluated as a powerful solution for large-scale, distributed enterprises, offering more effective resource utilization and improved manageability compared to traditional WAN models. The thesis also discusses the potential benefits and technical challenges associated with SD-WAN adoption and provides practical recommendations for its effective deployment in enterprise network environments.