Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Farabi kampüsü bilgi sisteminin tasarımı ve açık kaynak kodlu Web platformunda servis edilmesi
Design of Zonguldak Bülent Ecevit University Farabi campusinformation system and service on open source web platform
- Tez No: 858649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN MURAT MARANGOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde, gelişen teknoloji ile insanlar her bilgiye kolaylıkla ulaşabilmektedir. Erişilen bilginin analizlere, incelemelere cevap verebilecek şekilde sunulması için bilgi sistemlerine gereksinim duyulmaktadır. Bu alanda Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) mekânsal nesnelerin işlenmesi ve yönetilmesinde belirgin bir şekilde öne çıkmaktadır. CBS; nokta, çizgi ve poligon şeklinde verilerden oluşmaktadır. Bu verilerde yükseklik bilgileri de mevcut ise yükseklik bilgileri içeren veriler yardımıyla Üç Boyutlu (3B) şekilde görselleştirilebilmektedir. 3B haritalar yardımıyla bilgi sistemlerinin gerçek alanlar hakkında daha kolay bilgi edinmemizi sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, gelişen teknoloji ve uzaktan algılama tekniklerinin bir araya getirilerek, kullanıcılara internet ortamında görsel ve yazılı olarak bir üniversite kampüsü hakkında bilgi sahibi olma fırsatı tanınmasıdır. İlgili kampüsün 3B olarak görülebildiği; kullanıcıların binalar ve bölümler hakkında temel bilgilere ulaşabildiği bu çalışma sayesinde özellikle üniversite seçimi döneminde olan adaylar için kolaylık sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, with the developing technology, people can easily access any information. Information systems are needed to present the accessed information in a way that can respond to analyzes and examinations. In this field, Geographical Information Systems (GIS) are prominent in the processing and management of spatial objects. GIS consists of data in the form of points, lines and polygons. If there is height information in this data, it can be visualized in Three Dimensional (3D) form with the help of data containing height information. With the help of 3D maps, information systems allow us to obtain information about real areas more easily. The aim of this study is to provide users with the opportunity to have information about a university campus visually and in writing on the internet by combining developing technology and remote sensing techniques. This study, in which the relevant campus can be seen in 3D and users can access basic information about buildings and departments, provides convenience especially for candidates who are in the university selection period.