Yeraltı madenciliğinde uygulanan sülfürlü atıklardan hazırlanan çimentolu macun dolgunun yeraltındaki jeokimyasal davranışının belirlenmesi: Temsili bir metod yaklaşımı
Determination of the underground geochemical behavior of cement paste backfill prepared from sulphide wastes applied in underground mining:A representative method approach
- Tez No: 858648
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ERÇIKDI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, sülfür içeren cevher zenginleştirme tesisi atığından üretilen çimentolu macun dolgu (ÇMD) malzemesinin çevresel etkilerini değerlendirmek amacıyla atık ve katı ÇMD numuneleri üzerinde kimyasal, fiziksel ve sülfür analizleri, statik modifiye asit baz hesabı (ABH), farklı konfigürasyonlarda (A ve B prosesleri ile farklı hücre koşullarında) kinetik nem hücresi testleri (NHT), XRD çekimi ve mineralojik analizler ile civalı porozimetre (MIP) analizleri yapılmıştır. Bu tez çalışması kinetik nem hücresi içinde üretilen ÇMD numuneleri üzerinde iki ayrı prosedürde (A ve B) NHT yapılan ilk çalışmadır. Çalışma kapsamında atık ve ÇMD numunelerinin asit maden drenajı potansiyelleri ve ağır metal salınımları araştırılmıştır. Bu kapsamda 41 hafta boyunca numunelerin oksidasyon ve metal salınım karakteristikleri araştırılmıştır. 41. hafta sonunda ÇMD numunelerine ait pH değerleri bazik seviyelerde seyretmiştir. Atık numunesine ait pH değerlerinin 7. haftadan itibaren asidik karakter kazandığı ve 20. haftadan itibaren
Özet (Çeviri)
In this project study, in order to evaluate the environmental impact of cementitious paste backfill (CPB) material produced from sulphide rich tailings, chemical-, physical- and sulfur analyses, static modified acid base account (ABA) and kinetic humidity cell tests (HCT) in two different procedures (A and B processes at different conditions), XRD and mineralogical analyses and, mercury intrusion porosimetry (MIP) tests were carried out on the tailings and CPB samples (CPBs). This thesis study is the first study where the CPBs were produces in kinetic humidity cells and kinetic tests were performed to investigate the AMD potential in accordance with two different procedures (A and B). With the experimental studies, AMD formation potentials and heavy metal releases of tailings and CPBs were investigated. In this context, oxidation and metal release characteristics of the CPBs were investigated for 41 weeks. The pH values of the CPBs were at basic levels at the end of the week 41. On the other hand, CPBs reached at neutral levels (~pH7) after the 7th week. pH values of the tailings sample were observed to gain acidic character (