Periodontitisli ve tip 2 diyabetli hastalarda AGE, RAGE, sRAGE, IL-17 miktarının ve AGE/sRAGE oranının belirlenmesi
Evaluation of AGE, RAGE, sRAGE IL-17 levels and AGE/sRAGE ratio in patients with periodontitis and type 2 diabetes
  1. Tez No: 858681
  2. Yazar: ALPER AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR DENİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Dentistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Periodontitis diyabetli bireylerde glisemik kontrolü olumsuz yönde etkilemekte ve komplikasyon riskini arttırmaktadır. Diyabet ise kontrol edilemediği takdirde periodontal hastalık ve buna bağlı diş kaybı riskini arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, diyabetik hastalarda periodontitis varlığında tükürük ve dişeti oluğu sıvısındaki AGE, RAGE, sRAGE, IL-17 seviyelerinin ve AGE/sRAGE oranının değerlendirilmesidir. Çalışmaya 64 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalar, klinik ve radyolojik muayene sonuçlarına göre 'Diyabeti ve periodontal hastalığı bulunmayan sağlıklı bireyler (SS)' (n=16), 'Diyabeti olmayan periodontitisli hastalar (SP)' (n=16), 'Diyabeti kontrol altında olan periodontitisli hastalar (DP)' (n=16), 'Diyabeti kontrol altında olmayan periodontitisli hastalar (KDP)' (n=16) olarak 4 gruba ayrılmıştır. Tüm grupların periodontal klinik parametreleri ölçülmüş, en derin sondlama derinliğine sahip 6 dişten DOS örnekleri alınmış ve hastalardan tükürük örnekleri toplanmıştır. DOS ve tükürük örneklerinde AGE, RAGE, sRAGE, IL-17 düzeyleri ELİSA kitleriyle ölçülmüş ve AGE/sRAGE oranı belirlenmiştir. SP, DP, KDP gruplarına ait DOS AGE değerlerinin, SS grubuna göre önemli derecede fazla olduğu, DOS sRAGE değerlerinin ise az olduğu görülmüştür. KDP grubuna ait DOS IL-17, DOS AGE/sRAGE ve tükürük AGE/sRAGE değerlerinin SS grubuna göre önemli derecede az olduğu saptanmıştır. 'DP-KDP' grubuna ait tükürük AGE/sRAGE değerlerinin, SS grubuna göre önemli derecede fazla olduğu, tükürük sRAGE değerlerinin SP grubuna göre önemli derecede az olduğu görülmüştür. KDP grubuna ait DOS IL-17, DOS AGE, DOS AGE/sRAGE ve tükürük AGE/sRAGE değerlerinin, DP grubuna göre önemli dercede fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Periodontitis negatively affects glycemic control in individuals with diabetes and increases the risk of complications. Diabetes, if uncontrolled, increases the risk of periodontal disease and associated tooth loss. The aim of this study was to evaluate AGE, RAGE, sRAGE, IL-17 levels and AGE/sRAGE ratio in saliva and gingival crevicular fluid in the presence of periodontitis in diabetic patients. The study included 64 patients. These patients were divided into 4 groups according to the results of clinical and radiologic examinations as 'Healthy individuals without diabetes and periodontal disease (SS)' (n=16), 'Periodontitis patients without diabetes (SP)' (n=16), 'Periodontitis patients with diabetes under control (DP)' (n=16), 'Periodontitis patients with uncontrolled diabetes (PDP)' (n=16). Periodontal clinical parameters of all groups were measured, GCF samples were taken from the 6 teeth with the deepest probing depth and saliva samples were collected from the patients. AGE, RAGE, sRAGE, IL-17 levels in GCF and saliva samples were measured with ELISA kits and AGE/sRAGE ratio was determined. It was observed that the GCF AGE values of SP, DP, KDP groups were significantly higher than the SS group, while the GCF sRAGE values were lower. GCF IL-17, GCF AGE/sRAGE and salivary AGE/sRAGE values of KDP group were significantly lower than SS group. Salivary AGE/sRAGE values of the 'DP-KDP' group were significantly higher than the SS group, while salivary sRAGE values were significantly lower than the SP group. GCF IL-17, GCF AGE, GCF AGE/sRAGE and salivary AGE/sRAGE values of the KDP group were significantly higher than those of the DP group.