Tip 2 diyabetli hastalar ve metabolik sendromu olan hastalarda periodontal durumun oksidatif stres markırları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effect of periodontal status on oxidative stress biomarkers in patients with type 2 diabetes and metabolic syndrome
- Tez No: 351439
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜNHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Son yıllarda enflamatuar hastalıklar ve oksidatif stres ilişkisi dikkat çekmiş ve enflamatuar enfeksiyöz bir hastalık olan periodontal hastalık patogenezinde oksidatif stresin etkisi araştırılmaya başlanmıştır. Tip 2 diyabet metabolik bir bozukluk olup, insülin salgılanma bozukluğu veya insülin direnci ile karakterizedir, serbest radikal üretimi ve organizmanın doğal antioksidanları arasındaki dengesizlik sonucu oksidatif stres oluşumuna neden olur. Diğer bir metabolik bozukluk olan metabolik sendrom insülin direnci ile karakterize olup hastalığın doğasında artmış oksidatif stres mevcuttur. Bu durum insanlarda azalmış intraselüler antioksidan savunması ile ilişkilidir. Diyabetli bireyler ve metabolik sendromlu bireylerde periodontal durumun oksidatif stres markırları üzerine etkili olacağı hipotezimizi oluşturmuştur. Çalışmanın amacı sağlıklı bireylerde, tip 2 diyabetli hastalarda ve metabolik sendromlu hastalarda periodontal durumun oksidatif stres parametreleri üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Tükürük, serum ve idrarda 8-hidroksideoksiguanozin (8-OHdG), tükürük ve serumda malondaldehit (MDA), 4-hidroksinonenal (HNE), ileri glikasyon son ürünleri (AGE) ve AGE reseptörleri (RAGE) oksidatif stres parametreleri olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamıza toplam 140 hasta dahil edilmiştir. 32 tip 2 diyabetli ve gingivitisli (GDM), 35 tip 2 diyabetli ve generalize kronik periodontitisli (PDM), 13 metabolik sendromlu ve gingivitisli (GMS), 6 metabolik sendromlu ve generalize kronik periodontitisli (PMS), 28 sistemik ve periodontal olarak sağlıklı, 26 sistemik olarak sağlıklı ve generalize kronik periodontitisli hasta çalışmaya katılmıştır. Klinik periodontal indeksler kaydedilmiş, kan, tükürük ve idrar örnekleri tüm hastalardan alınmıştır. 8-OHdG, MDA, HNE, AGE ve RAGE seviyeleri tükürük ve serumda ELISA ile ölçülmüştür. 8-OHdG seviyeleri tükürük ve idrarda kütle spektrometresi metoduyla ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, inflammatory diseases and oxidative stress relationship has attracted attention and the effect of oxidative stress in the pathogenesis of periodontal disease, as an inflammatory infectious disease, has begun to be explored. Type 2 diabetes is a metabolic disorder characterized by impairment of insulin secretion or insulin resistance; where the imbalance between free radical production and the natural antioxidants of the organism leads to the formation of oxidative stress. For the humankind, this situation is related to decreased intracellular antioxidant defense. Our hypothesis is based on the effectiveness the periodontal status on oxidative stress markers in patients with diabetes and patients with metabolic syndrome. The study was performed to evaluate the effect of periodontal status on the salivary, serum and urine levels of 8-hydroxy-deoxyguanosine (8-OHdG), salivary and serum malondialdehyde (MDA), salivary and serum 4-hydroxynonenal (HNE), salivary and serum advanced glication end products (AGEs) and receptor for AGEs (RAGEs) as marker of oxidative stress, for type 2 diabetes mellitus and metabolic syndrome patients with generalized chronic periodontitis. 140 patients were included in the study. 32 patients with type 2 diabetes and generalized chronic periodontitis (GDM), 35 patients with type 2 diabetes and gingivitis (PDM), 13 patients with metabolic syndrome and gingivitis (GMS), 6 patients with metabolic syndrome and chronic periodontitis (PMS), 28 patients systemically and periodontally healthy (SS) and 26 systemically healthy with chronic periodontitis patients were included in the study. Clinical periodontal parameters were recorded and saliva, urine, venous blood samples were collected from all patients. 8-OHdG, MDA, HNE, AGE and RAGE levels were evaluated in saliva and serum with ELISA. 8-OHdG levels were evaluated in saliva and urine with tandem mass spectrometry.