Sağlıklı ve inflame pulpa dokusunda apoptozun incelenmesi
Investigation of apoptosis in healthy and inflamed pulp tissue
  1. Tez No: 858684
  2. Yazar: ASLIHAN YEKELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞAN BUZOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diş sert dokusunda patojen mikroorganizmalar sebebiyle çürük meydana geldiğinde ve tedavi edilmediğinde bu mikroorganizmalar ve yan ürünleri pulpa dokusuna kadar ilerleyerek başta geri dönüşümlü bir inflamasyon, sonrasında ise geri dönüşümü olmayan bir inflamasyona ve de sonuç olarak hücre ölümüne neden olmaktadır. Hücre ölümü apoptoz ve nekroz olmak üzere iki ana nedenden dolayı olmaktadır. Apoptoz sağlıklı dokularda da meydana gelen fizyolojik bir süreçtir ve dokunun sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Çalışmamızın amacı inflame olmuş pulpa dokusunda inflamasyonun şiddetine bağlı olarak apoptoz (programlanmış hücre ölümü) sürecinin incelenmesidir. Bu çalışmada sağlıklı (n=10), geri dönüşümlü (n=10) ve geri dönüşümsüz (n=10) pulpitise sahip dişlerden alınan pulpa dokusunda apoptozun temel parametreleri olan kaspaz-9, sitokrom-c ve TUNNEL analizi immünohistokimyasal yöntemle incelendi. Histopatolojik incelemeler için pulpa hücrelerinden kesitler alınarak hematoksilen-eozin boyama yapıldı ve inflamasyon belirteçleri skorlandı. Kaspaz-9, sitokrom-c ve TUNEL analizi için immün boyama yapıldı. Yapılan tüm işlemlerden sonra kesitler ışık mikroskobunda incelenip değerlendirildi. Çalışmada yapılan tüm skorlama değerleri Shapiro-Wilk ile normalite testine tabi tutuldu. Gruplar arası istatistikler farklar Kruskal-Wallis analiziyle, ikili karşılaştırmalar Mann-Whitney U analiziyle p=0.05 güven aralığında gruplar arası korelasyon ise Spearman's rho analiziyle değerlendirildi. İnflamasyon belirteçleri olan hemoraji, ödem, nekroz, fibrosiz ve kalsifikasyon geri dönüşümsüz pulpitiste, diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. (p0.05).
Özet (Çeviri)
When caries occurs in tooth hard tissue due to pathogenic microorganisms and is left untreated, these microorganisms and their by-products progress to the pulp tissue, causing reversible inflammation at first, then irreversible inflammation and ultimately cell death. Cell death occurs for two main reasons: apoptosis and necrosis. Apoptosis is a physiological process that also occurs in healthy tissues and ensures tissue sustainability. The aim of our study was to investigate the apoptosis (programmed cell death) process in inflamed pulp tissue depending on the severity of inflammation. In this study, caspase-9, cytochrome-c and TUNNEL, which are the basic parameters of apoptosis, were analyzed immunohistochemically in pulp tissue from healthy (n=10), reversible (n=10) and irreversible (n=10) pulpitis teeth. For histopathologic examinations, pulp cells were sectioned and hematoxylin-eosin stained and inflammation markers were scored. Immunostaining was performed for caspase-9, cytochrome-c and TUNEL analysis. After all procedures, the sections were examined and evaluated under a light microscope. All scoring values in the study were subjected to normality test with Shapiro-Wilk. Differences between groups were evaluated by Kruskal-Wallis analysis, pairwise comparisons were evaluated by Mann-Whitney U analysis and intergroup correlation was evaluated by Spearman's rho analysis at p=0.05 confidence interval. Markers of inflammation such as hemorrhage, edema, necrosis, fibrosis and calcification were significantly higher in irreversible pulpitis compared to other groups (p0.05).