Applications of generalized woodall numbers
Genelleştirilmiş woodall sayılarının uygulamaları
- Tez No: 858807
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde, genelleştirilmiş Woodall sayılarının bazı özel sayılara uygulanmasını ele aldık. Bölümleri şu şekilde özetliyoruz. Bölüm 1'de, tez boyunca kullanılan bazı özel sayıların tanımlarını ve özelliklerini sunuyoruz. Ayrıca çeşitli araştırma makalelerini tarayarak bu sayılara ilişkin literatürü de gözden geçiriyoruz. Bölüm 2'de, Gaussian genelleştirilmiş Woodall sayılarını tanımladık ve ardından bu sayıların üreteç fonksiyonlarını ve Binet formüllerini verdik. Daha sonra, Gauss genelleştirilmiş Woodall sayıları için bazı özdeşlikler, Simpson formülü, toplam formülleri ve matris formülü elde ediyoruz. Bu bölümde orijinal çalışmamız yer almaktadır. Bölüm 3'te, dual genelleştirilmiş Woodall sayılarını tanımladık, ardından bu sayıların üreteç fonksiyonlarını ve Binet formüllerini bulduk. Ayrıca, bazı özdeşlikleri, bu sayılara ilişkin toplama formüllerini ve matrisleri araştırıyoruz. Bu bölümde orijinal çalışmamız yer almaktadır. ÖZET (devam ediyor) Bölüm 4'te, hiperbolik genelleştirilmiş Woodall sayılarını inceliyoruz. Öncelikle, hiperbolik genelleştirilmiş Woodall sayıları tanımlanır, daha sonra bu sayıların üreteç fonksiyonları ve Binet formülü bulunur. Ayrıca, bu sayıların bazı özdeşliklerini, toplam formüllerini de elde ediyoruz. Ayrıca bu sayılarla ilgili matrisleri de elde ediyoruz. Bu bölümde sunulan çalışma orijinaldir. Bölüm 5''te, dual hiperbolik genelleştirilmiş Woodall sayılarını tanımladık ve ardından bu sayıların üreteç fonksiyonlarını ve Binet formüllerini bulduk. Ayrıca, bu sayılar için bazı özdeşlikler elde ediyoruz. Ayrıca bu sayıların pozitif ve negatif indisli toplam formüllerini de elde ediyoruz. Son olarak dual hiperbolik genelleştirilmiş Woodall sayılarına ilişkin matrisleri araştırıyoruz. Bu bölümde orijinal çalışmamız yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider application of generalized Woodall numbers to some special numbers. We summarize the chapters as follows. In Chapter 1, we present the definitions and properties of some special numbers used throughout the thesis. We also review the literature on these numbers by scanning several research papers. In Chapter 2, we define Gaussian generalized Woodall numbers and then we give generating functions and Binet's formulas of these numbers. Next, we obtain some identities, Simpson's formula, sum formulas and matrix formula for Gaussian generalized Woodall numbers. This chapter contains our original work. In Chapter 3, we define dual generalized Woodall numbers, then we found generating functions and Binet's formulas of these numbers. Furthermore, we investigate some identities, the summation formulas and matrices related for these numbers. This chapter contains our original work. ABSTRACT (continued) In Chapter 4, we investigate hyperbolic generalized Woodall numbers. First, the hyperbolic generalized Woodall numbers are defined, then the generating functions and Binet's formula of these numbers are found. Furthermore, we obtain some identities, the summation formulas of these numbers. In addition, we obtain matrices related with these numbers. The work presented in this chapter is original. In Chapter 5, we define dual hyperbolic generalized Woodall numbers and then we found generating functions and Binet's formulas of these numbers. Furthermore, we obtain some identities for these numbers. In addition, we obtain the summation formulas of these numbers with positive and negative subscripts. Finally, we investigate matrices related with dual hyperbolic generalized Woodall numbers. This chapter contains our original work.