Analysis of shear spinning process
Sıvama prosesinin analizi
- Tez No: 858808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER MUSIC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sıvama yöntemi, konik parçaların üretilebilmesine olanak sağlayan bir çeşit kütle metal şekillendirme yöntemidir. Altmış yıldan uzun süredir otomotiv, havacılık, uzay, nükleer ve savunma endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu süre zarfında hem endüstriyel hem de akademik alanlarda sıvama prosesi ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalara rağmen literatürdeki sıvama yöntemi mekaniği ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Bu tezin amacı, sıvama yöntemi mekaniğinin hem nümerik yöntemle hem de saf bakır ham malzemesi kullanılarak gerçekleştirilen deneme üretimleriyle incelenmesidir. Nümerik model, ticari sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak ve modelde sürtünme katsayısının ve saf bakır ham malzeme özelliklerinin girdi olarak kullanılmasıyla geliştirilmiştir. Geliştirilen nümerik model, sıvanan parçadaki et kalınlığı ve gerinim dağılımı ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Doğrulanan nümerik model ise, çeşitli proses koşullarının sıvama yöntemi mekaniğine ve altında yatan deformasyon mekanizmasına olan etkilerinin araştırılması amacıyla kullanılmıştır. Son olarak, hatasız bir ürün elde edilmesi için gereken sıvama yöntemi proses değişkenleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shear spinning process is used for manufacturing hollow, rotationally symmetric parts used in the aerospace, nuclear, defense, and automotive industries. The process has been invented about 60 years ago and used widely in the industry. However, the literature and the understanding of process mechanics are limited. This thesis investigates the process mechanics through numerical models and a series of physical trials using commercially pure copper. Shear spinning process is modeled using Abaqus FE software with input from tests to determine friction coefficient and material properties. It is then validated against physical trials comparing both part geometry and strain distribution in shear-spun parts. The validated model is then employed for investigating the process mechanics and the underlying mechanism of deformation under various process conditions. Lastly, an attempt is made to define a process operating window.