Orta gelir tuzağının belirleyicileri: Karşılaştırmalı bir analiz
Determinants of middle income trap: A comparative analysis
  1. Tez No: 858878
  2. Yazar: SEDA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ERKAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Orta gelir tuzağı, bir ülke ekonomisinin belirli bir seviyede durağan veya yavaş büyüme eğilimine girmesi durumunu ifade etmektedir. Bu durumda olan ülkeler belirli bir düzeye yükseldiğinde daha yüksek gelir seviyelerine ulaşmakta zorlanarak bulundukları gelir düzeyinde sıkışıp kalmaktadır. Bu kavram özellikle gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı bir sorun olup literatürde önemli bir tartışma konusu haline gelmiştir. Bu çalışma, orta gelir tuzağının kavramsal ve teorik çerçevesi, tuzakta bulunan ülkelerdeki varlığının göstergeleri, bu tuzaktan çıkış stratejileri ve tuzağın Türkiye Ekonomisi'ndeki genel görünümü üzerine hazırlanmıs bir literatür incelemesidir. Anahtar Sözcükler Orta Gelir Tuzağı, İnovasyon, Ar-Ge, Beşeri Sermaye, Kişi Başına Gelir, Türkiye Ekonomisi.
Özet (Çeviri)
The middle income trap refers to the situation where a country's economy enters a stagnant or slow growth trend at a certain level. Countries in this situation have difficulty in reaching higher income levels when they rise to a certain level and remain stuck at the income level they are at. This concept is a problem especially faced by developing countries and has become an important topic of discussion in the literature. This study is a literature review on the conceptual and theoretical framework of the middle income trap, indicators of its existence in the trapped countries, exit strategies from this trap and the general outlook of the trap in the Turkish Economy. Key Words Middle Income Trap, Innovation, R&D, Human Capital, Per Capita Income, Turkish Economy.