Etilendiamin bisboranın katalitik hidrolizi ile hidrojen eldesinde kullanılmak üzerine yeşil sentez yöntemiyle sentezlenmiş TiO2-CeO2 destekli paladyum katalizörlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of TiO2-CeO2 supported palladium catalysts synthesized by green synthesis method and its use in hydrogen production from ethylenediami̇ne bisborane
  1. Tez No: 858893
  2. Yazar: BÜŞRA DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında etilendiamin bisboranın (EDAB) katalitik hidrolizi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla aloe vera bitkisi ile yeşil sentez yöntemi kullanılarak TiO2 ve CeO2 destek maddeleri sentezlenmiştir. Katalizör aktif maddesi paladyum (Pd) %2.5 oranında olmak üzere Pd/TiO2, Pd/CeO2-TiO2 ve Pd/CeO2 katalizörleri hazırlanmış ve hidroliz deneylerinde kullanılmıştır. Deneyler farklı sıcaklıklarda, farklı reaktör hacimlerinde ve farklı katalizör miktarlarında gerçekleştirilmiştir. En yüksek üretilen H2 hacmi 60°C de 29.6 mM reaktör hacminde 0.08 g katalizör miktarıyla yapılan hidroliz deneylerinde Pd/TiO2, Pd/CeO2-TiO2 ve Pd/CeO2 katalizörleri için sırasıyla 80 s'de 23.981 ml hidrojen, 80 s'de 23.711 ml hidrojen ve 240 s'de 23.456 ml hidrojen hacmine ulaşılmıştır. Hidroliz reaksiyon kinetiği incelenerek aktivasyon enerjisi Pd/TiO2 katalizörü için 19.63 kj/mol olarak bulunmuştur. Sentezlenen katalizörlerin FTIR, SEM, BET, XRD ve XPS analizleri ile karakterizasyonları yapılmıştır. Pd/TiO2, Pd/CeO2-TiO2 ve Pd/CeO2 katalizörlerin yüzey alanları sırasıyla 46.37 m2/g, 44.489 m2/g ve 45.378 m2/g olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, catalytic hydrolysis of ethylenediamine bisborane (EDAB) was carried out. For this purpose, TiO2 and CeO2 support materials were synthesized using green synthesis method with aloe vera plant. Pd/TiO2, Pd/CeO2-TiO2 and Pd/CeO2 catalysts were prepared with 2.5% of the catalyst active palladium (Pd) and used in hydrolysis experiments. The experiments were carried out at different temperatures, different reactor volumes and different amounts of catalyst. The highest H2 volume was obtained as 23.981 ml of hydrogen at 80 s, 23.711 ml of hydrogen at 80 s and 23.456 ml of hydrogen at 240 s for Pd/TiO2, Pd/CeO2-TiO2 and Pd/CeO2 catalysts, respectively (at 60°C, 29.6 mM reactor volume with 0.08 g catalyst amount). The hydrolysis reaction kinetics were analyzed and the activation energy was found to be 19.63 kj/mol for the Pd/TiO2 catalyst. The synthesized catalysts were characterized by FTIR, SEM, BET, XRD and XPS analysis. The surface areas of the Pd/TiO2, Pd/CeO2-TiO2 and Pd/CeO2 catalysts were found to be 46.37 m2/g, 44.489 m2/g and 45.378 m2/g, respectively.