Postpartum dönemde algılanan eş desteği ileemzirme adaptasyonu ve etkileyen faktörlerinbelirlenmesi
Determination of perceived party support andbreastfeeding adaptation and affecting factors in thepostpartum period
- Tez No: 858892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞİMŞEK KÜÇÜKKELEPÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma postpartum dönemde algılanan eş desteği ile emzirme adaptasyonu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Haziran-Ağustos 2023 tarihleri arasında Bingöl İli Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde doğum sonu kontrolleri için başvuran, araştırma kriterlerini karşılayan 200 lohusa oluşturmuştur. Araştırmada veriler, kişisel bilgi formu, Emzirme Adaptasyon Ölçeği (EAÖ), Erken Lohusalık Süresinde Algılanan Eş Desteği Ölçeği (ELSKAEDÖ) kullamılarak yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22,0 programı kullanılmış olup değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruksal Wallis varyansı ve Pearson Korelasyon katsayısı analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive manner to determine the perceived partner support and breastfeeding adaptation in the postpartum period and the affecting factors. The sample of the study consisted of 200 postpartum women who applied for postpartum check-ups at Bingöl Provincial Gynecology and Children's Hospital between June and August 2023 and met the research criteria. In the study, data were collected using a personal information form, the Breastfeeding Adaptation Scale (EAS), the Perceived Spouse Support Scale during Early Postpartum Period (ELSKAEDÖ) and face-to-face interview technique. SPSS 22.0 program was used to analyze the data, and descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruksal Wallis variance and Pearson Correlation coefficient analysis were used in the evaluation.