Özel hukuk sözleşmelerinin Türk vergi hukuku bakımından geçerliliği
Validity of private law contracts under Turkish tax law
  1. Tez No: 858959
  2. Yazar: VUSLAT DAYI EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Toplumsal yaşantının sürdürülebilir halde tutulması için hukuki kurallara tam olarak uyulması gerekmektedir. İster sosyal isterse iktisadi alanda kişilerin hayatlarını sürdürmeleri hukuk düzeninin sağlanması ile mümkündür. Adalet algısının yüksek olduğu toplumlarda kurallara uyma daha sık gözlenen bir davranıştır. Bu kapsamda erkler ayrılığına göre yasamanın getirdiği kuralları yargının ve yürütmenin uygulaması gerekmektedir. Ayrıca hukuk düzeni bireylerin kendi aralarında ve idare ile de sözleşmeler yaparak işlerini yürütebileceklerini önermektedir. Bu kapsamda hukukun türlerine göre kamu, idare ve özel hukuk gibi alanlara ayrılmaktadır. Çalışmada özel hukuk kapsamında gerçekleştirilen sözleşmelerin Türk vergi hukukuna göre geçerliği sorgulanmaktadır. Böylece farklı hukuk alanlarının aynı olaya yaklaşımlarından doğan uyumsuzlukların vergilendirmede nasıl çözüme kavuşturulduğunun gösterilmesi sağlanmıştır. Sonuç olarak vergiyi doğuran şartların tam olarak ortaya konulmasının mükelleflerle idarenin karşı karşıya gelmesini önleyecek bilgi birikimini sunmaktadır. Netice itibariyle vergilendirmenin ortaya çıktığı hallerin tam olarak belirlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to keep social life sustainable, legal rules must be fully followed. It is possible for people to continue their lives, whether in the social or economic field, by providing the legal order. In societies with high perception of justice, obeying the rules is a more common behavior. In this context, according to the separation of powers, the rules brought by the legislature should be implemented by the judiciary and the executive. In addition, the legal system proposes that individuals can carry out their business by making contracts among themselves and with the administration. In this context, according to the types of law, it is divided into fields such as public, administration and private law. In the study, the validity of the contracts made under the private law is questioned according to Turkish tax law. Thus, it is provided to show how the mismatches arising from the approaches of different law fields to the same event are resolved in taxation. As a result, it provides the knowledge to prevent the taxpayers and the administration from confronting the full reveal of the tax-generating conditions. As a result, it is necessary to determine the situations in which taxation occurs.