Sübeylidere (Burhaniye-Türkiye) Pb-Zn cevherleşmesinin akışkan karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of fluid characteristics of the sübeylidere (Burhaniye-Türkiye) Pb-Zn mineralization
  1. Tez No: 858988
  2. Yazar: CANBERK ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir-Burhaniye-Sübeylidere baz metal cevherleşmesinin mineralojik ve petrografik özellikleri, cevher-yan kayaç ilişkileri, kuşak içerisindeki konumları ve cevherleşmeyi oluşturan akışkan(lar)ın sıvı kapanım ve duraylı izotop karakteristiklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Sübeylidere Pb-Zn cevherleşmesi Miyosen yaşlı volkanitler içerisinde yer almaktadır. Cevher mikroskobisi ile ayırtlanan cevher mineralleri galenit, sfalerit, pirit, kalkopirit, fahlerz grubu minerallerine ek, az miktarda kalkozin ve kovellin bulunmaktadır. Bölgede gelişen gang mineralleri ise kuvars, yer yer silis dolgular ve karbonatlaşmalardır. Sıvı kapanım çalışmalarında elde edilen tuzluluk değerleri % NaCl eşdeğeri olarak kuvarslarda % 0.4-5.0 aralığında değişiklik göstermektedir. Homojenleşme sıcaklıklarının ise 207 ile 419°C aralığında değiştiği belirlenmiştir. Duraylı izotop çalışmaları neticesinde galenit ve sfaleritten elde edilen, -4,40 ‰ ilâ 5.50 ‰ arasında değişen 34S değerleri kükürtün kaynağının magmatik kökenli olduğunu işaret etmektedir. Kuvars ile dengede olan çözeltilerin δ18OVSMOW değerleri ise 2.0-3.5 ‰ arasında değişmektedir. Arazi çalışmalarıyla birlikte desteklenen cevher mikroskobisi, duraylı izotop ve sıvı kapanım verileri değerlendirildiğinde Sübeylidere Pb-Zn cevherleşmesinin kuvars damarları ile ilişkili, mezotermal koşullarda oluşmuş bir cevherleşme olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mineralogical and petrographical characteristics of the Balıkesir-Burhaniye-Sübeylidere base metal mineralization, the ore-host rock relationships, their positions within the belt, the fluid(s) that formed the mineralization and stable isotope characteristics were investigated. The Sübeylidere Pb-Zn mineralization was formed within Miocene volcanics. The ore minerals are galena, sphalerite, pyrite, chalcopyrite, fahlore group minerals, and small amounts of calcosine and covelline wehereas the gangue minerals are quartz, locally siliceous fillings, and carbonatization. The salinity values obtained in fluid inclusion studies vary between 0.4-5.0 % NaCl equivalent in quartz. Homogenization temperatures were determined to vary between 207 and 419°C. Stable isotope studies show that the δ34S values obtained from galena and sphalerite, ranging from -4.40 ‰ to 5.50 ‰, indicate that the source of sulfur is magmatic in origin. The δ18OVSMOW values of the fluid in equilibrium with quartz range from 2.0-3.5 ‰. When evaluated together with fieldwork-supported ore microscopy, stable isotope, and fluid inclusion data, it is shown that the Sübeylidere Pb-Zn mineralization is associated with quartz veins and formed under mesothermal conditions.