Odun sirkesi uygulamalarının bazı toprak özellikleri ve mısır bitkisi verim ögeleri üzerine etkisi
The effect of wood winegar applications on some soil properties components and corn yield components
- Tez No: 859056
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN NAMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma kapsamında fındıkkabuğu ve Broyler tavuk yetiştiriciliği atığından elde edilmiş iki farklı odun sirkesinin farklı doz ve uygulamalar ile bitki verim bileşenleri ve toprak kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bitkisel ve hayvansal kaynaklardan elde edilen odun sirkeleri İç Anadolu şartlarında ana ürün olarak ekilen silajlık mısır bitkisine, tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 60 parselde 10 uygulama konulu, 3 tekerrürlü olarak Ankara ili Sincan İlçesi Yenikent mevkiinde 2021 ve 2022 yıllarında iki yıllık çakılı tarla denemesi olarak yürütülmüştür. Odun sirkesi ile kaplanmış tohum, yapraktan odun sirkesi uygulama, toprağa %1 ve toprağa %0.5 dozlarında uygulama ve kontrol grubu olarak uygulamalar her iki odun sirkesi için de yapılmıştır. Toprakların kimyasal ve bazı biyolojik özelliklerini belirlemek için pH, Ec, bünye, organik madde, toplam azot ( %N), alınabilir fosfor, alınabilir K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Zn, Mn, toprak solunumu, mikrobiyal biyokütle karbonu, üreaz enzim aktivitesi ve alkali fosfataz enzim aktivitesi tayinleri yapılmıştır. Odun sirkesinin mısır bitkisinin verim ve verim komponentleri üzerine etkilerini belirlemek için bitki boyu, bitki yaş ağırlığı, parselde yeşil bitki biyokütlesi, dekara yeşil bitki biyokütlesi, kuru madde oranı, dekara kuru madde biyokütlesi, koçan ağırlığı, koçan uzunluğu ve koçan çapı belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yapılan istatistik analizlerde, fındık kabuğu ve Broyler tavuk yetiştiriciliği atığından elde edilen odun sirkesi uygulamaları, toprağın pH ve EC değerleri üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur. Toprağın organik madde miktarı, toplam N içeriği, alınabilir P miktarı, mikro elementlerden Fe miktarı, her iki yıl ortalamasında %1 ve %5 düzeyinde önemli bulunmuştur. Değişebilir K miktarı ve alınabilir Cu +2 , Zn miktar üzerine uygulamalar arasındaki fark önemsiz bulunurken, yıllar arasındaki tekrarlamaların etkisi %0.5 düzeyinde önemli bulunmuştur. Uygulamaların toprağın biyolojik aktivitesi üzerine etkilerine baktığımızda; toprak solunumu ve toprak mikrobiyal biyokütle karbonuna olan etkileri istatistiksel olarak önemli olmazken, üreaz ve fosfotaz enzim aktivitelerine olan etkileri önemli bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre yapılan istatistik analizlerde, odun sirkesi uygulamaları, bitki koçan uzunluğu, bitki boyu, bitki yaş ağırlığı, parselde yeşil bitki biyokütlesi, dekara yeşil bitki biyokütlesi, etüvde kuru madde oranı, dekara kuru madde biyokütlesi ve koçan ağırlığı üzerine iki yıllık ortalamalar %1 ve %5 düzeyinde önemli bulunurken, koça çapı üzerine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Fındıkkabuğu ve Broyler tavuk yetiştiriciliği atığından elde edilen odun sirkelerinin etkilerine baktığımızda, uygulama yöntemleri arasında farkın önemli olduğu, her iki yıl içinde Broyler tavuk yetiştiriciliği atığından elde edilen odun sirkesinin fındık kabuğundan elde edilen odun sirkesine göre daha etkili olduğu görülmekte olup, daha yüksek dozlarda ve farklı bitkilerde, farklı bölge topraklarında çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the effects of two different wood vinegar obtained from hazelnut shells and poultry litter on plant yield components and soil quality with different doses and applications were investigated. Wood vinegar obtained from plant and animal sources were carried out as a two-year gravel field trial in Yenikent, Sincan District of Ankara province, in 2021 and 2022, on 10 applications in 60 parcels according to the Divided Parcels in Blocks Trial Design, according to the Trial Design of Divided Parcels in Coincidence Blocks. Seed coated with wood vinegar, application from leaves, application at doses of 1% to the soil and 0.5% to the soil, and applications as a control group were made for both wood vinegars. In order to determine the chemical and some biological properties of soils, pH, EC, structure, organic matter, total nitrogen (N%), absorbable phosphorus, ingestible K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Zn, Mn, soil respiration, microbial biomass carbon, urease enzyme activity and alkaline phosphatase enzyme activity were determined. To determine the effects of wood vinegar on the yield and yield components of the corn plant, plant height, plant age weight, green plant biomass in the plot, green plant biomass per decare, dry matter ratio, decare dry matter biomass, cob weight, cob length and cob diameter were determined. According to the results of the research, in the statistical analyzes, the effect of wood vinegar applications obtained from hazelnut shells and poultry litter on the pH and EC values of the soil was found to be insignificant. The amount of organic matter in the soil, total N content, the amount of P that can be taken, and the amount of Fe from microelements were found to be significant at the level of 1% and 5% on average in both years. While the difference between the applications on the amount of variable K and the amount of absorbable Cu+2, Zn was found to be insignificant, the effect of repetitions between years was found to be significant at the level of 5%. When we look at the effects of applications on the biological activity of the soil; While the effects on soil respiration and soil microbial biomass carbon were not statistically significant, their effects on urease and phosphatase enzyme activities were found to be significant. In the statistical analysis made according to the results of the research, two-year averages on wood vinegar applications, plant cob length, plant height, plant age weight, green plant biomass in the plot, green plant biomass per decare, dry matter ratio in the oven, dry matter biomass and cob weight were found to be significant at the level of 1% and 5%, while the effect on the cob diameter was not found to be statistically significant. When we look at the effects of wood vinegar obtained from hazelnut shells and poultry litters, it is seen that the difference between the application methods is significant, wood vinegar obtained from poultry litter is more effective than wood vinegar obtained from hazelnut shells every two years, and studies should be carried out at higher doses and in different plants and in different regional soils.