ABD ve Türk hukuklarında konut satışlarında aydınlatma yükümlülüğü
Disclosure obligation in real property sales in USA and Turkish laws
- Tez No: 859067
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN İKİZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Barınma insanın en temel ihtiyaçlarından birisidir. Barınma amacıyla bir konut alımı, insanların hayatı boyunca gerçekleştireceği en önemli işlemlerindendir. Bu nedenle hiç kimse konut alımından sonra herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmak istemez. Konut satın alırken, konumu, fiziki görünümü, güvenliği, ekonomik özellikleri gibi birçok etkene dikkat edilir. Genel olarak konut üzerinde bulunan ayıplar, konutun değeri üzerinde ve alıcıların taleplerinde farklı etkilere neden olmaktadır. ABD hukukunda konut satışlarında aydınlatma formlarının verilmesi gerektiği düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler, çalışma kapsamında incelenmiş ve Türk hukuku kapsamında uygulanabilirliğine yönelik olarak öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shelter is one of the most basic human needs. Buying a house for shelter is one of the most important transactions that people will perform throughout their lives. For this reason, no one wants to face any problems after buying a house. When buying a house, many factors such as its location, physical appearance, safety and economic features are taken into consideration. In general, the defects found on the house cause different effects on the value of the house and the demands of the buyers. In US law, it is regulated that disclosure forms must be given in residential sales. These regulations have been examined within the scope of the study and suggestions have been tried to be made for their applicability within the scope of Turkish law.