Covid-19 pandemisinin tekirdağ ilinde işlenmiş et ve süt ürünleri tüketim alışkanlıkları üzerine etkisi
The impact of the Covid-19 epidemic on prcessed meat and dairy product comsumption habits in tekirdağ province
  1. Tez No: 859160
  2. Yazar: MERVENUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT ÖMER AZABAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Covid-19 pandemisinin ilk çıktığı andan itibaren Dünya'da ve Türkiye'de tüketicilerin tutum ve davranışlarında değişikliklere sebep olmuştur. Bu değişimleri anlayabilmek için birçok farklı çalışma yapılmıştır. Tüketiciler bu dönemde gerekli gıda tüketimlerini karşılamakta zaman zaman zorluklar yaşamıştır. Bu dönemde sektöre düşen en büyük yük pazarlama olmuştur. Çalışma da Tekirdağ'da işlenmiş et ve süt ürünlerinin tüketim alışkanlıkları incelenmiştir. Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde tüketiciler ile yüz yüze anket çalışması yürütülmüştür. Araştırma için öngörülen %99 anlamlılık düzeyi ve %10 hata payına göre anket yapılacak örneklem sayısı (n) 268 kişi olarak hesaplanmıştır. 300 tüketici ile anket yapılmıştır. Elde edilen bulguların istatistiksel işleminde ki-kare analizi, best worst metodu, kümeleme analizi ve faktör analizi yapılmıştır. Yapılan çalışmada tüketicilere sorulan sorular ve uygulanan analizler ışığında; alışveriş sıklıkları, tercih ettikleri alışveriş yöntemleri, sağlık açısından bakış açıları, satın alma davranışları ve tüketim alışkanlıkları uygun olan demografik özelliklere göre ortaya koyulmuştur. Yapılan analizler sonucunda tüketicilerin işlenmiş süt ürünleri alma sıklıklarının işlenmiş et ürünleri alma sıklıklarından daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Best worst analizi sonucunda tüketiciler tarafından en çok tercih edilen işlenmiş et ürünleri köfte, kavurma, döner; işlenmiş süt ürünleri beyaz peynir, kaşar ve yoğurt olarak bulunmuştur. Ürünlerin özelliklerinin önem derecelerinin anlaşılabilmesi yapılan kümeleme analizi sonucunda 19 özelliğin 5 kümede toplandığı görülmüştür. Yapılan faktör analizi sonucuna göre 5 faktör belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda ele aldığımız 26 üründe tüketici davranışlarında alışveriş alışkanlıkları, tercihlerinde kesin bir değişim olmadığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the Covid-19 pandemic, consumer attitudes and behaviour have changed worldwide and in Turkey. Many different studies have been conducted to understand these changes. Consumers sometimes experienced difficulties in meeting their required food consumption during this period. During this period, the biggest burden on the sector was marketing. In this study, the consumption habits of processed meat and dairy products in Tekirdağ were examined. A face-to-face survey was conducted with consumers in Süleymanpaşa district of Tekirdağ province. The number of sample (n) to be surveyed was calculated to be 268 people, according to the 99% significance level and 10% margin of error predicted for the research. The survey was conducted with 300 consumers. Chi-square analysis, best worst method, cluster analysis and factor analysis were used in the statistical processing of the results. In this study, in the light of the questions asked to consumers and the analysis applied, shopping frequencies, preferred shopping methods, health perspectives, purchasing behaviors and consumption habits were revealed according to appropriate demographic characteristics. As a result of the analyzes, it was determined that the rate of consumers purchasing processed dairy products was higher than the rate of consumers purchasing processed meat products. According to the best-worst analysis, the most preferred processed meat products by consumers were meatballs, roasts and doner kebabs, while processed dairy products were feta cheese, kashar cheese and yogurt. The result of the clustering analysis performed to understand the importance levels of the features of the items, showed that 19 features were grouped into 5 clusters. According to the results of the factor analysis, 5 factors have been determined. The analysis showed that there is no clear change in consumer behaviour, shopping habits and preferences for 26 products.