İşitme engelli çocukların ebeveynlerinde sürekli kaygı düzeyinin belirlenmesi
Determining the level of trait anxiety in parents of hearing impaired children
  1. Tez No: 859159
  2. Yazar: AYŞE NUR TOKATLI ÖZKAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
İşitme kayıplı çocuğa sahip olan ebeveynlerin engelliliğe karşı algısının sürekli kaygı düzeyini nasıl etkilediğini göstermek ve normal gelişim gösteren çocuğa sahip ailelerin sürekli kaygı düzeyleriyle karşılaştırmasını yaparak anlamlı bir farkın olup olmadığını tespit etmek amacıyla bu araştırma yapılmıştır. İşitme kayıplı çocuğu olan ve olmayan ebeveynler demografik açıdan. Engellilik algı ve sürekli kaygı açısından Engellilik Algı Ölçeği ve Durumluluk Sürekli Kaygı Envanteri kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeye 200 katılımcı dahil edilmiştir. Bunlardan 99 katılımcı işitme kayıplı çocuğu olan ebevenyken 101 katılımcının çocuğunda işitme kaybı bulunmamaktadır. Analiz sonucunda çocuğun işitme kaybının doğuştan ya da sonradan olma durumu ile kaçıncı çocuk olduğu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki elde edilmemiştir (p>0,05). Çocuğunda işitme kaybı olmayan kişilerin Farkındalık puanları çocuğunda işitme kaybı olan kişilerin puanlarından yüksek olarak belirlenmiştir. Çocuğunda işitme kaybı olan kişilerin Durumluluk-Sürekli Kaygı puanları çocuğunda işitme kaybı olmayan kişilerin puanlarından yüksektir şeklinde tespit edilmiştir. Mevcut çalışma sonucunda lieratürle benzerlik gösteren sonuçlar elde edilmiştir. İşitme kayıplı çocuğu olan ebeveynlerin kaygı durumu işitme kayıplı çocuğu olmayan ebevenylere göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber kaygı seviyesinin eğitim düzeyi ve gelir durumundan etkilendiği sonucu elde edilmiştir. Mevcut çalışmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda aile eğitimlerinin önemi göz önünde bulundurularak eğitim programları hazırlanmalıdır. Literatürde aileye verilecek desteğin ebeveynlerin kaygı durumunu düşürdüğü buna bağlı olarak çocuktaki kaygı durumunda düşüşlerin olacağı vurgulanmaktadır. Odyologlar bu kaygı durumunu göz ardı etmeden eğitim planlamasını ve gerekli yönlendirmeleri yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to show the perception of parents with hearing loss children which affects the trait anxiety level and to determine whether there is a significant difference by comparing it with the trait anxiety levels of families with typically developing children. Demographic analysis of parents with and without children with hearing loss. Disability was assessed in terms of perception and trait anxiety using the Disability Perception Scale and the State-Trait Anxiety Inventory. 200 participants were included in the evaluation. While 99 of them are parents with children with hearing loss, 101 of their children do not have hearing loss. As a result of the analysis, no statistically significant relationship was found between whether the child's hearing loss was congenital or acquired and which child he was (p>0.05). Awareness scores of people whose children did not have hearing loss were determined to be higher than the scores of people whose children had hearing loss. It has been determined that the State-Trait Anxiety scores of people whose children have hearing loss are higher than the scores of people whose children do not have hearing loss. As a result of the current study, results similar to the literature were obtained. It was determined that the anxiety level of parents with children with hearing loss was higher than that of parents without children with hearing loss. However, it was concluded that the level of anxiety is affected by the level of education and income. In line with the results obtained in the current study, educational programs should be prepared taking into account the importance of family education. In the literature, it is emphasized that the support given to the family reduces the anxiety level of the parents and, accordingly, the anxiety level of the child will decrease. Audiologists should make educational planning and necessary guidance without ignoring this anxiety situation.