Yakın kızılötesi (NIR) yansıtıcı pigmentlerle binalarda ısı absorpsiyonunun azaltılması
Reducing heat absorption in buildings with near-ir (NIR)reflecting pigments
  1. Tez No: 859169
  2. Yazar: PINAR AYGENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Pigmentler; suda çözünmeyen, dağıldıkları faza renk, opaklık, mekanik sertlik ve takviye vermeleriyle bilinen inorganik veya organik maddelerdir. Boya ise solvent ve az miktarda katkı maddesiyle birlikte bağlayıcıda pigmentlerin ince bir dağılımıdır. Bu nedenle boya ve/veya kaplamanın özellikleri; bağlayıcı, pigment ve ayrıca katkı maddelerinin özellikleriyle ilişkilidir. Pigmentler ayrıca, kızılötesi radyasyonun yansıması gibi kaplamalara belirli özel özellikler kazandırır. Herhangi bir nesneye düşen ışık veya elektromanyetik radyasyon yansıtılabilir, emilebilir veya iletilebilir. Pigmentler sayesinde boyada oluşan renklerin yansıtıcılığı ve emiciliği açıklık (lightless, L) değeri ve toplam güneş ısısı yansıtıcılığı (TSR) değeri ile sayısal olarak belirlenebilir. Bu çalışmada güneş ısısının yansıtılmasının yalnızca beyaz renk ile mümkün olmadığı kanıtlanmak istenmiştir. Bu tez çalışmasında; boyaya farklı oranlarda ilave edilerek oluşturulan renklerin (turuncu, yeşil, sarı, mavi ve siyah) ve farklı oranlarda bağlayıcı ilavesiyle oluşturulan boyaların yakın kızılötesi (NIR) yansıtıcılıklarıyla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Dış cephe testlerinde bu çalışmalara ek olarak 3 ay, 6 ay ve 12 ay sonunda renklerde ve boyada oluşan bozunmalar incelenmiştir. Bu tez kapsamında; %20, %30 ve %40 pigment-hacim derişiminde (PVC) olan üç farklı çalışma sonucuna göre; %20 PVC bu çalışma için 7 ℃ sıcaklık farkıyla birlikte siyah renkte güneş ısısını en fazla yansıtan formülasyon olmuştur. Ara renklerde (turuncu, mavi, sarı, yeşil) NIR yansıtıcı pigmentleri kullanmak güneş ısısını yansıtma derecesini büyük oranda etkilemediğinden, bu renklerde maliyeti arttırmamak adına standart inorganik pigmentlerin tercih edilmesi önerilir. Tüm çalışmalar süresince %0,5 biyosit oran sınırı aşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Pigments; They are inorganic or organic substances that are insoluble in water and are known to provide color, opacity, mechanical hardness and reinforcement to the phase in which they are dispersed. Paint, on the other hand, is a fine dispersion of pigments in a binder along with a solvent and a small amount of additives. Therefore, the properties of the paint and/or coating; It is related to the properties of the binder, pigment and also additives. Pigments also give coatings certain special properties, such as the reflection of infrared radiation. Light or electromagnetic radiation falling on any object can be reflected, absorbed or transmitted. The reflectivity and absorbency of the colors formed in the paint thanks to pigments can be determined numerically by the lightness (L) value and the total solar heat reflectivity (TSR) value. In this study, it was aimed to prove that the absorption of solar heat is not possible only with the color white. Studies have been conducted on the near infrared (NIR) reflectivity of colors (orange, green, yellow, blue and black) created by adding different amounts to the paint and paints created by adding different amounts of binders. In addition to these studies, exterior facade tests examined the deterioration of colors and paint at the end of 3 months, 6 months and 12 months. Within the scope of this thesis; According to the results of three different studies with 20%, 30% and 40% pigment-volume concentration (PVC); For this study, 20% PVC was the formulation that reflected the most solar heat in black color with a temperature difference of 7 ℃. Since using NIR reflective pigments in intermediate colors (orange, blue, yellow, green) does not greatly affect the degree of reflection of solar heat, it is recommended to choose standard inorganic pigments in order not to increase the cost in these colors. The 0.5% biocide rate limit was not exceeded throughout all studies