Yemdeki mannan-oligosakkarit, polen ve ginseng katkılarının kiraz karidesinin (Neocaridina davidi Bouvier, 1904) büyüme parametreleri üzerine etkileri
Effects of dietary mannan-oligosaccharide, pollen and ginseng supplements on growth of cherry shrimp (Neocaridina davidi Bouvier, 1904)
  1. Tez No: 859178
  2. Yazar: HARUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, her biri 60 gün süren dört farklı deneme ile kiraz karidesi (Neocaridina davidi) deneysel yemine farklı yem katkıları ve kombinasyonları uygulanmıştır. Denemelerde 0,018-0,020 g başlangıç canlı ağırlığındaki karidesler kullanılmıştır. Deneme I, II ve III için dört grup üç tekerrür düzeninde (0,24 m², 40 L) 12'şer adet tank ve Deneme IV için ise beş grup üç tekerrürlü 15 adet tank kullanılmıştır. Deneme I, II ve III için yemdeki mannan-oligosakkarit (MOS), arı poleni (P) ve ginseng (Panax ginseng) (G) seviyeleri 0, 1, 2 ve 3 g/kg olacak şekilde sırasıyla uygulanmıştır. Deneme IV için ise ilk üç denemeden elde edilen en iyi sonuçların kombinasyonları (MPG0: 0 g MPG/kg yem, M2P1: 2 g MOS+1 g P/kg yem, G2P1: 2 g G+1 g P/kg yem, M2G2: 2 g MOS+2 g G/kg yem, M2P1G2: 2 g MOS+1 g P+2 g G/kg yem) uygulanmıştır. Farklı yem katkıları ve kombinasyonlarının erkek karideslerin büyümesini etkilemediği değerlendirmiştir. Deneme I'de MOS katkılı yemlerin dişi kiraz karideslerin büyüme parametreleri üzerinde olumlu etkisi olduğu saptanmıştır. M2 grubu, en yüksek son canlı ağırlık, ağırlık kazancı ve spesifik büyüme oranına ulaşmış, en iyi yem değerlendirme oranı ise M1 grubunda gözlemlenmiş ancak yaşama oranında farklılık görülmemiştir. Deneme II'de P1 grubu P3 grubuna göre daha iyi büyüme performansı göstermiştir. Deneme III'te gruplar arasında farklılık izlenmemiştir. Deneme IV'te M2P1G2 katkılarının kiraz karideslerde büyümeyi artırdığı için sektöre önerilebilir olduğu değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, different feed additives and combinations were applied to the experimental diet of cherry shrimp (Neocaridina davidi) in four different experiments (W: 0.018–0.20 g, 60 days). Trials I, II, and III were conducted in four groups (12 tanks, 0.24 m², 40 L, three replicates), and Trial IV was designed in five groups (15 tanks). For Trials I, II, and III, mannan-oligosaccharide (MOS), bee pollen (P), and ginseng (Panax ginseng) (G) dietary supplementations (0, 1, 2, and 3 g/kg) were applied. For Trial IV, combinations of the best results obtained from the first three trials (MPG0: 0 g MPG/kg feed, M2P1: 2 g MOS+1 g P/kg feed, G2P1: 2 g G+1 g P/kg feed, M2G2: 2 g MOS+2 g G/kg feed, M2P1G2: 2 g MOS+1 g P+2 g G/kg feed) was applied. It was evaluated that different feed additives and combinations did not affect the growth of male shrimp. Trial I: MOS-supplemented feeds had a positive effect on the growth of female cherry shrimps. The M2 group showed the highest final weight, weight gain, and specific growth rate, while the best feed conversion ratio was obtained from the M1 group. In Trial II, the P1 group showed the best growth performance compared to the P3 group. In Trial IV, it was evaluated that dietary M2P1G2 can be recommended to the industry to increase the growth in cherry shrimps.