Yığma kolon ve kemerlerin doğalfrekanslarının bulunması
Determining the natural frequencies of masonry columns and arches
  1. Tez No: 859177
  2. Yazar: KUBİLAY ÇARKANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP FIRAT ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kemer yapıları duvarlar veya kolonlar arası açıklıkların geçilmesi için eğrisel biçimde tasarlanan yapı elemanlarıdır. Tarihten günümüze kadar yığma yapılarda karşılaştığımız farklı formlarda oluşturulan kemer formları, üzerine gelen yükleri, taşıcıyı sütun, kolon veya duvar elemanları vasıtasıyla zemine sağlam bir biçimde aktarmaktadır. Geleneksel süreçlerde yığma yapılarda kapı, pencere gibi açıklıkların geçilmesi kemer formlarıyla karşımıza çıkmaktadır. Kemer yapılarının geliştirilmesiyle birlikte köprü ve su kemerleri gibi geniş açıklıklı yapılar oluşturulmasına olanak sağlanmıştır. Bu çalışma kapsamında yığma yapılarda sıklıkla karşılaştığımız kolon ve kemer formlarının doğal frekans değerlerinin, sarsma tablası deneyleri ve üç boyutlu sonlu elemanlar modeli ve analizleri için ABAQUS programı kullanılarak, hesaplanması amaçlanmıştır. Sarsma tablasında incelenecek olan deney numunelerinde, 50x50x100 mm boyutlarında harman tuğlası ve tuğla boyutunun 1/50, 2/50 ve 3/50 oranlarında birleştirici malzeme olarak silikon kullanılmıştır. 4 ve 5 adet harman tuğlası ile farklı oranlarda silikon kalınlıkları kullanılarak hazırlanan kolon numuneleri test edilmiş ve deneysel veriler doğrultusunda seçilen silikon kalınlığıyla kemer formu oluşturulmuştur. xv Sarsma tablasında belirli bir frekans değerinde, oluşturulan yapı elemanlarının sarsma tablası ve tepe noktaları arasındaki ivme farkları karşılaştırılarak kemer formu için en uygun birleşim oranı tayin edilmiştir. Sarsma tablası deneyleri sonucunda hazırlanan kemer formunun, tanımlanan boyut ve malzeme özellikleriyle birlikte ABAQUS programında sonlu elemanlar metodu ile modellenerek, doğal frekans değeri hesaplanmış ve deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arch structures are structural elements designed in a curvilinear shape to pass gaps between columns, walls. Installation of arch forms in different shapes, which we have encountered in masonry buildings from history to the present, transfer the loads through the supporting pillars, columns or wall elements to the floor in a safe way. In traditional periods, it is possible to pass through the openings of masonry structures such as doors and windows with arch forms. With the development of arch structures, widely spaced structures such as bridges and aqueducts are made possible. Within the scope of this study, it is aimed to calculate the natural frequency values of arch forms and columns, which we frequently encounter in masonry structures, by using the ABAQUS program for three-dimensional finite element modal and analyses and making shaking table experiments. In the test samples to be examined on the shaking table, clay brick with dimensions of 50x50x100 mm and silicone as a binding material in the ratios of 1/50, 2/50 and 3/50 in brick thickness were used. Column samples prepared using 4 and 5 clay bricks and different silicone thicknesses were tested and an arch form was created with the silicone thickness selected according to the experimental data. The most xvii appropriate combination ratio for the arch form was determined by comparing the acceleration differences between the shaking table and the top of the columns at a certain frequency value in the shaking table. The arch form prepared as a result of the shaking table experiments was modeled with the finite element method in the ABAQUS program, along with the defined dimensions and material properties, and its natural frequency value was calculated and compared with the experimental data