Nano silikon ve hümik asit uygulamalarının Lolium perenne ve Festuca arundinacea serin iklim çim türlerinde tuz stresi ile ilişkilerinin belirlenmesi
Determinaton of the relationship between nano siliconeand humic acid applications and salt stress in Lolium perenneand Festuca arundinacea cool season turfgrass species
- Tez No: 859190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı biyostimulant olarak son yıllarda kullanımı yaygınlaşan nano silikon (NS) ve hümik asidin (H) Akdeniz ikliminde çim alanlarda sıklıkla kullanılan serin iklim çim türleri olan Festuca arundinacea“Bizem”ve Lolium perenne“Ringles”türlerinde tuz stresinin etkilerinin giderilmesinde kullanım olanakları ve etkilerinin belirlenmesidir. Çalışma kapsamında Kasım 2021-Temmuz 2022 ayları arasında, 2x2x4 (Tür x NaCl x Biyostimulant) (Tuz+ Biyostimulant-, Tuz+ NS 1.doz+, Tuz- NS 1.doz+, Tuz+ NS 2.doz+, Tuz- NS 2.doz+, Tuz- Biyostimulant- (Kontrol), Tuz+ H+, Tuz- H +) faktöriyel deneme desenine göre Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Süs Bitkileri Araştırma serasında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre yüksek doz NS uygulamasının tuz stresi altındaki F. arundinacea ve L. perenne türünün kalite, renk, yaprak yanma oranı, klorofil içeriği ve haftalık biçim artıkları yaş ve kuru ağırlıkları açısından tuzun olumsuz etkilerini azaltıcı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sürgün kuru ağırlıkları açısından F. arundinacea'de düşük doz, L. perenne'de yüksek doz NS uygulaması tuz stresinin olumsuz etkilerini gideren en iyi biyostimulant olduğunu göstermiştir. Kök kuru ağırlığı açısından ise türlerin, uygulamaların ve tür x uygulama interaksiyonunun istatistiki olarak önemli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Tüm parametreler açısından H uygulaması etkinliğinin NS uygulamasına göre yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, çalışılan türlerde NS uygulamasının tuz stresinin olumsuz etkilerini gidermede oldukça uygun bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda özellikle tuz stresi altındaki çim alanların yönetiminde NS kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the usage possibilities and effects of nano silicon (NS) and humic acid (H), which have been widely used as biostimulants in recent years, in eliminating the effects of salt stress in Festuca arundinacea“Bizem”and Lolium perenne“Ringles”species, which are cool season turfgrass species frequently used in lawns in the Mediterranean climate. The study was carried out between November 2021 and July 2022 in the ornamental plants research greenhouse of the Department of Landscape Architecture, Akdeniz University, according to 2x2x4 (Species x NaCl x Biostimulant) (Salt + Biostimulant-, Salt + NS 1st dose +, Salt - NS 1st dose +, Salt - NS 2nd dose +, Salt - NS 2nd dose +, Salt - Biostimulant- (Control), Salt + H +, Salt - H +) factorial experiment design. According to the results obtained, it was concluded that high dose NS application had a mitigating effect on the negative effects of salt in terms of quality, color, leaf firing rate, chlorophyll content, and weekly clipping wet and dry weights of F. arundinacea and L. perenne species under salt stress. In terms of shoot dry weights, low dose NS application in F. arundinacea and high dose NS application in L. perenne showed that it was the best biostimulant that eliminated the negative effects of salt stress. In terms of root dry weight, it was concluded that species, treatments and species x treatment interactions were not statistically significant. In terms of all parameters, it was determined that the efficiency of H treatment was insufficient compared to NS treatment. In the light of the findings obtained, it was concluded that NS application is a very suitable method to eliminate the negative effects of salt stress in the studied species. In this context, it is recommended that the use of NS should be expanded especially in the management of grass areas under salt stress.