Karbon tabanlı malzeme sentezi ve silikon dioksit yüzeylere uygulanarak mikro/nano pipet üretimi
Synthesis of carbon based materials and their applications to silicon dioxide surfaces, fabrication of micro/nano pipettes
  1. Tez No: 467870
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAAN KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Grafen, grafit, amorf yapıda (biçimsiz) karbon, C60(fullerene), nanotüp, nano çubuklar gibi yapılar karbon tabanlı malzemeler altında toplanır. Bu malzemeler, CVD (Kimyasal Buhar Biriktirme) yöntemi ya da kimyasal yöntemler kullanılarak metal veya cam yüzeyler üzerine sentezlenebilir. Sentezlenen karbon tabanlı malzemeler silikon dioksit ve/veya kuartz (quartz) tabanlı farklı form ve geometrideki cam yüzeylere uygulanabilir. Kapiler formdaki cam yüzeylerin karbon tabanlı malzemelerle kaplanması en çok tercih edilen türlerdendir. Kaplama sonrasında elde edilen kapiler formdaki cam yüzeylerden sensör, elektrokimyasal nanoprob, hücre probları ve hücre içi enjeksiyon gibi pek çok uygulama alanında faydalanılır. Bu çalışma yukarıda belirtildiği gibi karbon tabanlı pipetlerin nano- veya mikro- boyutta hazırlanıp, karakterize edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada karbon kaplamalar için grafen ve elmas benzeri karbon kullanılmıştır. Kaplamalar silika cam yüzeye denendikten sonra, mikro/nanopipetlere de uygulanarak karbon kaplı pipetler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Materials such as graphene, graphite, amorphous carbon, C60(fullerene), nanotubes and nanorods come under carbon based materials. These materials are synthesized by chemical vapor deposition (CVD) method or chemical methods on metals or glass surfaces. These synthesized carbon based materials can be applied on silicondioxide and/or quartz surfaces in different forms and geometries. Coating of carbon based materials on capillary formed glass surfaces is one of the most prefferedtechiques. Coated capillary formed glass surfaces are utilized in a lot of applications such as sensors, electrochemical probes, cell probes and intracellular injections. This study aims that the preparation of carbon based pipettes in micro/nano scale and the characterization of them, as mentioned above. In this study, graphene and diamond like carbon are used as carbon coating. After coatings are experienced on fused silica surfaces , they have been applied on micro/nano pipettes and in this way carbon nano pipettes are obtained.