Evaluation of the effectiveness of alcoholic extract of Launaea mucronata and encapsulated nanoparticles against the mealybug Nipaecoccus viridis on citrus trees
Launaea mucronata'nın alkolı̇k ekstresı̇nı̇n ve kapsüllenmı̇ş nanopartı̇küllerı̇n turunçgı̇llerde unlu böcek Nipaecoccus viridis'e karşı etkı̇nlı̇ğı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇
- Tez No: 859214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CEM KARAKOÇ, PROF. DR. KHAMEES ABBOOD OLEIWI AL-MUMMADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Narenciye ağaçları ekonomik açıdan önemli olup, küresel meyve üretiminde ilk sırada yer almaktadır ve Irak yaklaşık 140.000 dekarlık önemli bir ekim alanına sahiptir. Ancak narenciye ağaçları, Nipaecoccus viridis ve diğer böcekler gibi büyümelerini ve üretimlerini etkileyen çeşitli zararlılara maruz kalmaktadır. Kimyasal mücadele yöntemleri, meyve bahçelerinde N. viridis'in yeniden canlanmasına yol açarak çevre dostu yaklaşımları önemli hale getirmiştir. N. viridis'in özellikleri ve üreme şekilleri, kontrolünü zorlaştırmakta ve geleneksel yöntemler genellikle etkisiz kalmaktadır. Yüksek doğurganlık, hızlı koloni oluşumu ve genetik direnç aktarımı sergileyerek yayılmasını endişe verici hale getirmektedir. Bu çalışma, N. viridis ile mücadele etmek için doğal Irak kökenli çevresel ekstraktların, özellikle de Launaea mucronata'nın kullanılmasına yoğunlaşmaktadır. L. mucronata'daki fenoller, terpenler ve alkaloidler gibi aktif bileşikler, Entegre Zararlı Yönetimi (IPM) programlarına uygun olarak bitkiler, hayvanlar veya insanlar üzerinde olumsuz etkileri olmadan N. viridis'in çeşitli evrelerini etkilemektedir. L. mucronata özütünün nano ölçekli versiyonlarını, 500 ppm ve 1000 ppm konsantrasyonlarda turunçgil unlubiti yumurtalarını, sürüngenlerini ve yetişkinlerini nasıl etkilediklerini görmek için çalışmalar yürütülmüştür. Yumurtalar üzerindeki sonuçlar, 500 ppm ve 1000 ppm için sırasıyla % 43,13 ve % 66,59 ölüm oranları göstermiştir. Sürüngenlerde ise ölüm oranları 500 ppm ve 1000 ppm için sırasıyla % 35,78 ve % 70,17'dir. Erginler için ölüm oranları 500 ppm ve 1000 ppm için sırasıyla % 45,85 ve % 83,82'dir. İstatistiksel analiz, iki konsantrasyon (yumurta, sürüngen ve ergin) arasında önemli farklılıklar olduğunu göstermiş ve daha yüksek konsantrasyonun zararlı kontrolünde daha etkili olduğunu düşündürmüştür. Turunçgil unlubiti evreleri (yumurtalar, sürüngenler ve yetişkinler) test tüpü çalışmasında 2000 ppm konsantrasyonunda doğal L. mucronata ekstraktı ile işleme tabi tutulmuştur. Sonuçlar, kontrol grubuna kıyasla yumurtalar için % 52'lik ölüm oranları göstermiştir. Sürüngenler için ölüm oranı %80 olmuştur. Yetişkinlerde ise ölüm oranı % 43,3'tür. Bu, L. mucronata ekstraktının ikincil bileşikleri nedeniyle turunçgil unlubiti evreleri üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Yarı saha deneylerinde, nano-Launaea ekstraktı 24, 48 ve 72 saat aralıklarla kullanılmıştır. Sonuçlar 72, 48 ve 24 saat sonra erginler için sırasıyla % 93,7, % 86,45 ve % 73,58 nispi etkinlik yüzdeleri göstermiştir. Sürüngenler için ise, söz konusu sürelerden sonra göreceli etkinlik yüzdeleri sırasıyla %95, %88,9 ve %76,5'tir. Bu da nano ekstraktların zamanla daha etkili hale geldiğini göstermektedir. Doğal Launaea ekstraktı ile yapılan yarı saha deneylerinde, 24 saat sonra erginler ve sürüngenler için nispi etkinlik yüzdeleri sırasıyla % 80,8 ve % 67,3 olmuştur. 72 saat sonra, erginler için bu oranlar % 29,9 ve sürüngenler için % 11,1 olmuştur. Bu da nano-ekstraktların zaman içinde doğal ekstrakta kıyasla daha yüksek etkinlik gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Citrus trees are economically significant, ranking first in global fruit production, with Iraq having a considerable cultivation area of about 140,000 decares. However, citrus trees are prone to various pests that affect their growth and production, such as Nipaecoccus viridis and other insects. Chemical control methods have led to a resurgence of N. viridis in orchards, making eco-friendly approaches crucial. The characteristics and reproduction patterns of N. viridis make its control challenging, and traditional methods are often ineffective. It exhibits high fertility, quick colony formation, and genetic resistance transmission, making its spread concerning. This study focuses on using natural Iraqi environmental extracts, specifically Launaea mucronata, to combat N. viridis. The active compounds in L. mucronata, such as phenols, terpenes, and alkaloids, impact various stages of N. viridis without having negative effects on plants, animals, or humans, aligning with Integrated Pest Management (IPM) programs. We used nanoscale versions of the L. mucronata extract in experiments to see how they affected citrus mealybug eggs, crawlers, and adults at 500 ppm and 1000 ppm concentrations. The results on the eggs showed mortality rates of 43.13% and 66.59% for 500 ppm and 1000 ppm, respectively. As for the crawlers, the mortality rates were 35.78% and 70.17% for 500 ppm and 1000 ppm, respectively. For the adults, the mortality rates were 45.85% and 83.82% for 500 ppm and 1000 ppm, respectively. Statistical analysis indicated significant differences between the two concentrations (eggs, crawlers, and adults), suggesting that the higher concentration is more effective in pest control. Citrus mealybug stages (eggs, crawlers, and adults) were treated with a 2000 ppm concentration of the natural L. mucronata extract in a test tube study. The results showed mortality rates of 52% for eggs compared to 0% in the control group. For crawlers, the mortality rate was 80%, compared to 0% in the control group. As for adults, the mortality rate was 43.3%, compared to 0% in the control group. This indicates that the L. mucronata extract has significant effects on the citrus mealybug stages due to its secondary compounds. In semi-field experiments, we used the nano-Launaea extract after 24, 48, and 72 hours. The results showed relative effectiveness percentages of 93.7%, 86.45%, and 73.58% for adults after 72, 48, and 24 hours, respectively. As for crawlers, the relative effectiveness percentages after the mentioned time periods were 95%, 88.9%, and 76.5%, respectively, showing that nano extracts become more effective over time. In the semi-field experiments with the natural Launaea extract, the relative effectiveness percentages for adults and crawlers after 24 hours were 80.8% and 67.3%, respectively. After 72 hours, the percentages for adults were 29.9% and for crawlers were 11.1%. This suggests that the nano-extracts exhibit higher efficacy compared to the natural extract over time.