Deneysel gentamisin nefrotoksisitesi oluşturulan ratlarda tarantula cubensis ekstraktının koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effects of tarantula cubensis extract in experimental gentamicin nephrotoxicity induced rats
  1. Tez No: 646038
  2. Yazar: CANER EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gentamisin, gram negatif bakterilerin yol açtığı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan aminoglikozid türevi bir antibiyotiktir. Gram negatif bakterilere karşı geniş etki spektrumu, beta-laktamlara dirençli bakterilere karşı başarılı olması ve ekonomik olması sebebiyle kliniklerde kullanımı oldukça yaygındır. Buna rağmen gentamisinin ciddi nefrotoksik yan etkilerinin olması klinik olarak kullanımını sınırlandırmaktadır. Hastalıkların tedavisi sırasında kullanılan ilaçların büyük çoğunluğunun canlıda oksidatif strese bağlı bazı komplikasyonları oluşturabildiği bilinmektedir. Gentamisin vücutta serbest radikal oluşumunu tetikleyen ilaçlardan bir tanesidir.“Theranekron”Tarantula Cubensis ekstratının alkolde çözdürülerek hazırlanmış ticari olarak piyasada kullanılan D6 formudur. Veteriner hekimlikte demarkasyon, rejenerasyon, antiflojistik ve rezorptif etkinliğinden faydalanmak amacıyla yaygın olarak kullanılan ve etkisi kanıtlanmış homeopatik bir üründür. Bu çalışmada ratlar dört gruba ayırıldı. Kontrol grubu: 0.5 ml izotonik NaCl, 8 gün, Gentamisin grubu: 100 mg/kg i.p., 0.5 ml izotonik NaCl ile 8 gün, Tharenekron grubu: 200 µl/kg/gün s.c., 14 gün, Gentamisin (100 mg/kg i.p., 0.5 ml izotonik NaCl ile 8 gün) + Tharenekron (200 µl/kg/gün s.c., 14 gün) grubu olarak belirlendi. Son enjeksiyondan 24 saat sonra kan ve böbrek doku örnekleri alındı. Serumda üre, kreatinin analizleri ile böbrek ve serum numunelerinde MDA, SOD, TAS, böbrek dokusunda immunohistokimyasal olarak Bcl-2 ve Bax analizleri ile histopatolojik değerlendirmeler yapıldı. Gentamisin uygulaması yapılan grupta kontrol grubuna göre MDA, üre ve kreatinin seviyelerinde artış, SOD ve TAS düzeylerinde ise azalma gözlenmiştir. Gentamisin+Theranekron grubunda ise Gentamisin grubuna göre artan parametrelerde azalma, SOD ve TAS düzeylerinde ise artış gözlenmiştir. Böbrek dokusunun histopatolojik incelenmesinde Gentamisin grubundaki patolojik bozukluklar ve artan apoptozisin Theranekron uygulamasıyla birlikte azaldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışmadaki verilerin ışığında Theranekron (Tarantula Cubensis ekstartı)'in antioksidan, antiapoptotik, koruyucu ve iyileştirici etkisinin olabileceği ve bu bulguların daha fazla çalışma ile desteklenmesi gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Gentamicin is an aminoglycoside derivative antibiotic used in the treatment of infections caused by gram negative bacteria. It is widely used in clinics because of its broad spectrum of action against gram-negative bacteria, its success against beta-lactams resistant bacteria, and its economy. Nevertheless, the serious nephrotoxic side effects of gentamycin limits its clinical use. It is known that the vast majority of drugs used in the treatment of diseases can create some complications related to oxidative stress in living organisms. Gentamicin is one of the drugs that trigger free radical formation in the body. Theranekron" is the commercially available D6 form of Tarantula Cubensis extract prepared by dissolving in alcohol. It is a proven homeopathic product that is widely used in veterinary medicine to benefit from demarcation, regeneration, antiphlogistic and resorptive effectiveness. In this study, rats were divided into four groups. Control group: 0.5 ml isotonic NaCl, 8 days, Gentamicin group: 100 mg / kg ip, 8 days with 0.5 ml isotonic NaCl, Theranekron group: 200 µl / kg / day sc, 14 days, Gentamicin (100 mg / kg ip, 8 days with 0.5 ml of isotonic NaCl) + Theranekron (200 µl / kg / day sc, 14 days). Blood and kidney tissue samples were taken 24 hours after the last injection. Urea, creatinine analysis in serum, MDA, SOD, TAS in kidney and serum samples, and immunohistochemically Bcl-2 and Bax analyzes, histopathological evaluations in kidney tissues were made. There was an increase in MDA, urea and creatinine levels and a decrease in SOD and TAS levels in the gentamicin group compared to the control group. In the Gentamicin + Theranekron group, there was a decrease in increasing parameters compared to the Gentamicin group, and an increase in SOD and TAS levels. In histopathological evaluation of kidney tissue, pathological disorders in the Gentamicin group and increased apoptosis, decreased with the application of Theranekron. In conclusion, we believe that Theranekron (Tarantula Cubensis extract) may have antioxidant, antiapoptotic, protective and healing effects and that these findings should be supported by more studies in the light of the data in this study.